Çocuk ölümlerinde Amerika'nın utancı

ABD'de her beş saatte bir çocuk, taciz ya da ihmal sonucu can veriyor...

Çocuk ölümlerinde Amerika'nın utancı
Natalia Antelava - BBC

Hükümetin açıkladığı son rakamlar, 2009 yılında tahmini olarak 1770 çocuğun kötü muamele sonucu öldüğünü ortaya koydu.Yakınlarda Kongre'ye sunulan bir raporda ölen çocuk sayısının 2500'e yakın olduğu belirtilmişti. Bütün bu veriler ABD'nin sanayileşmiş ülkeler arasında çocuk tacizi olaylarında başı çektiğini ortaya koyuyor. Sanayileşmiş ülkelerde her hafta 15 yaşından küçük 66 çocuk fiziksel taciz veya ihmal sonucu ölüyor. Sadece ABD'de ölen çocuk sayısıysa 27.

Nüfus yoğunluğu dikkate alınınca bile, UNICEF'in 2011 rakamlarına göre, kötü muamele sonucu meydana gelen çocuk ölümlerinde ABD, Meksika'yla aynı düzeyde.

Emma Thompson

Çocuklara yönelik taciz olaylarının en yoğun olduğu Texas eyaletinde Dallas Çocuk Hastanesi, her geçen gün artan sayıda tacize uğramış ve şiddet görmüş çocuk vakasıyla başetmeye çalışıyor.

Emma Thompson da bu çocuklardan biriydi. 2009 Yılında 4 yaşında dövülerek öldürülmüştü. Emma'nın kaburgalarının kırık olduğu, dudağının yırtıldığı, vücudunun birçok yerinde morarmalar olduğu ve kafatasında çatlaklar görüldüğü belirtilmişti.Emma'nın annesi ve annesinin erkek arkadaşı, taciz suçlamasıyla hapis cezasına çarptırıldı. Ancak Emma'nın babası, aslında kızının, çevresindeki herkesin ihmali sonucu öldüğünü düşünüyor. Emma Thompson gibi daha yüzlerce çocuk, devletin çocukları koruma sistemindeki açıklar yüzünden yaşamını yitirdi.

Kimiler suçu, aşırı iş yükü altında bunalan denetçilere atıyor; yönetimdeki yetersizlikleri suçluyor. Kimileri de federal yönetimin aile bütünlüğünü koruma girişimlerinin sorunlara yol açtığına inanıyor.

Ancak ABD'de taciz ve ihmal sonucu ölen çocuk sayısının en yüksek olduğu Texas eyaletinde, çocukların güvenliğinden sorumlu yetkililer, bu tür olayların karmaşık ve değerlendirmesi güç vakalar olduğuna, özellikle çocukların yakınlarının, gerçekte olan bitenleri gizlemesi yüzünden olayların daha da çetrefilli hale geldiğine işaret ediyorlar.

Şiddet döngüsü

Çocuk tacizi olayları, mağdurların ailelerinin yaşamında çok büyük yaralar açıyor ama yaşananların korkunç etkileri, yakınların ve arkadaşların ötesine de uzanıyor.

Teksas Çocuk Koruma Birliği'nin araştırmasına göre, tacize uğrayan çocukların başkalarına yönelik suç işlemesi olasılığı yüzde 74 daha fazla. Bu insanların kendi çocuklarına kötü muamele etmesi olasılığı da 6 kat fazla.

YORUM EKLE