Celal Talabani Kürdistan'a geri dönüyor

Almanya'da uzun süredir tedavi gören 'Mam Celal'in yarın Federal Kürdistan Bölgesi'ne geri döneceği bildirildi...

Celal Talabani Kürdistan'a geri dönüyor

Almanya'da uzun bir süredir tedavi gören Irak Cumhurbaşkanı ve YNK lideri Celal Talabani'nin, yarın Federal Kürdistan Bölgesi'ne geri döneceği bildirildi.

YNK Basın Bürosu PUKMedia'ya göre Federal Kürdistan Bölgesi Başbakan Yardımcısı ve Talabani'nin oğlu Kubat Talabani, YNK liderinin yarın Almanya'dan geri döneceğini söyledi.  Kubat Talabani,"Başkan Talabani'nin sağlık durumu çok iyi ve ülkeye geri dönecek" dedi. Talabani, karşılama için yapılacak kutlamalar sırasında silah patlatılmaması uyarısında bulundu.

Irak Cumhurbaşkanı ve YNK lideri Celal Talabani, Bağdat’ta 18 Aralık 2012’de beyin kanaması geçirmesi ardından 20 Aralık'tan bu yana bulunduğu Almanya'da Charite'de üniversite hastanesinde tedavi görüyor.

Talabani'nin bu dönüşü, Federal Kürdistan Bölgesi'nin Kerkük ve diğer tartışmalı bölgelerin denetimini ele geçirdiği, Irak için yeni cumhurbaşkanı arayışında olduğu, bağımsızlık referandumunu tartıştığı bir döneme denk geldi. 

Irak'ta yazılı olmayan bir kurala göre Cumhurbaşkanlığı Kürtlere, Parlamento Başkanlığı Sünni bir Arap'a, Başbakanlık ise Şii bir Arap'a veriliyor.

Ancak Hewler ile Bağdat arasındaki ilişkiler de kopma noktasında bulunuyor.  Irak Şam İslam Devleti'nin (IŞİD) 9 Mayıs'tan itibaren önce Musul, ardından geniş bir alanda hakimiyet kurması ardından peşmergeler de Kerkük ve Xaneqin'in içinde yer aldığı tartışmalı Kürt bölgelerinde kontrolü sağladı. Buraların kaderinin normalde Anayasa'nın 140'ıncı maddesi gereğince referandum yoluyla belirlenmesi gerekiyordu, ancak bu pratikte hiçbir zaman uygulanmadı.

Kerkük'te de denetimin sağlanması ardından Federal Kürdistan Bölgesi bağımsızlık için referandum gündeme getirdi. Ama paralel olarak Irak'ın yeni Cumhurbaşkanı'nı belirleme konusundaki arayışlar da sürüyor. YNK, Goran ve KDP arasında bu konuda anlaşmazlık var. (ANF)

Güncelleme Tarihi: 19 Temmuz 2014, 10:25
YORUM EKLE