Brezilya'da hükümet geri adım attı

Protestoculara ise birdestek de yıldız futbolcu Neymar'dan geldi...

Brezilya'da hükümet geri adım attı

Ulaşım zammının ardından sokaklarda protesto gösterilerine başlayan Brezilyalılar sonunda hükümete geri adım attırdı. Zammın iptal edildiğini bildiren yetkililer, eylemlerin sona ermesini istiyor. Öte yandan protestoculara sürpriz bir destek geldi. Brezilya futbolunun yeni yıldızı Neymar, ülkesindeki hükümet karşıtı gösterilere destek verdiğini açıkladı.

ZAMMIN İPTAL EDİLDİĞİ DUYURULDU

Brezilya hükümeti, ülkenin en büyük iki kentinde binlerce kişi tarafından protesto edilen metro ve otobüs ücretlerine yapılan zammın iptal edildiğini bildirdi.

Rio de Janeiro ve Sao Paulo Belediye Başkanları Eduardo Paes ile Fernando Haddad, geçen hafta metro ve otobüs biletlerine yapılan zammı protesto etmek için başlatılan ancak kısa sürede kitlesel bir eyleme dönüşerek ülke geneline yayılan gösterilerin ardından zammın iptal edildiğini duyurdu.

Yetkililer, zammın iptalinin, Güney Amerika'nın en büyük ülkesinde kamu hizmetlerinin iyileştirilmesini talep eden ve hükümet karşıtı protestoya dönüşen gösterilerin sona ermesini sağlayıp sağlamayacağı konusunda şüpheler olduğunu belirtti.

BREZİLYA’DAKİ İSYAN

Brezilya'da geçen hafta başlatılan gösteriler, kısa sürede ülke geneline yayılmıştı. On binlerce kişi, ülke nüfusunun büyük bir kısmı yoksulluk sınırının altında yaşam mücadelesi verirken, futbol turnuvalarına binlerce dolar harcanmasını ve hayat pahalılığını protesto etmek için başta Sao Paulo olmak üzere, Rio de Janeiro, Salvador, Curitiba, Belem ve başkent Brasilia'da sokaklara dökülmüştü.

Halk, ekonominin büyümesine rağmen, kendilerine verilen hizmetlerin yeterli olmadığını düşünüyor ve ödedikleri vergileri, sağlık, eğitim ve ulaşım hizmetleri olarak geri almak istiyor.

HALKTAN MEDYAYA ELEŞTİRİ

Ülkedeki bazı medya kuruluşlarının yayınlarını da eleştiren halk, basının Sao Paulo'da geçen hafta polisin göstericilere sert müdahalesini yeterince duyurmadığından yakınıyor.

Öte yandan BBC'nin haberine göre, Brezilya hükümeti, protestoları kontrol altına alma amacıyla Dünya Kupası karşılaşmalarına ev sahipliği yapacak Rio de Janeiro, Minas Gerais, Bahia, Ceara ve başkent Brasilia'ya asker gönderme kararı almıştı.

Brezilya Devlet Başkanı Dilma Rousseff ise protestoların yeni soruların gündeme getirilmesi ve Brezilya demokrasisinin güçlendirilmesine katkıda bulunduğuna inanıyor.

Brezilya'da bu denli kitlesel bir eylemin, en son 1992 yılında dönemin Devlet Başkanı Fernando Collor de Mello'ya karşı düzenlendiği belirtiliyor.

NEYMAR'DAN DESTEK

Barcelona'nın yeni transferi Neymar da ülkesinde yapılan hükümet karşıtı protestolara destek verdi.

NTV Spor'un haberine göre, genç yıldız; "Ülkemi seviyorum. Bu yüzden daha güvenli, daha sağlıklı, daha dürüst ve daha adaletli bir Brezilya istiyorum. Ülkemi sadece yeşil sahada temsil edip savunabilirim. Bundan sonra, protesto hareketinden aldığım ilhamla sahaya çıkacağım" ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 21 Haziran 2013, 14:43
YORUM EKLE