BM: Türkiye Nusaybin'i ağır silahlarla yıktı

BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Zeid Ra’ad Al Hussein, uydu görüntülerinden Türkiye'nin ağır silahlarla Nusaybin'in büyük bir bölümünü yıktığını gördüklerini ifade etti

BM: Türkiye Nusaybin'i ağır silahlarla yıktı
Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Konseyi 32. Oturumları İsviçre’nin Cenevre kentinde başladı.

1 Temmuz’a kadar sürecek olan oturumun açılış konuşmasında BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Zeid Ra’ad Al Hussein, Türkiye’nin Mardin’in Nusaybin ilçesinde ağır silahlar kullandığını ve uydu görüntülerden bakıldığında kentin büyük bir bölümündeki binaların tamamen yıkıldığını söyledi.

‘İNCELEME YAPMAK İSTİYORUZ’

Türkiye’nin kendisine gönderdiği kişisel daveti memnuniyetle karşıladığını kaydeden Hussein, “Türkiye’nin güney doğusunda uluslararası hukuk ve yaşam hakkı ihlali konusunda daha öncede bir çok kez açıklama yaptık ve kaygılarımızı dile getirdik. Çok sayıda raporlar gelmekte. Ofisime bağlı birimin oraya gidip inceleme yapabilmesinin önünün açılmasını talep ediyoruz” dedi. 


TÜRKİYE-AB

Sığınmacı konusunda Türkiye ve Avrupa Birliği (AB) arasındaki anlaşmaya da değinen Hussein, AB ve Türkiye’nin İnsan haklarına uygun hareket etmesi çağrısında bulundu. 

Çok sayıda ülke temsilcisi ve sivil toplum kuruluşlarının katıldığı BM İnsan Hakları oturumları 1 Temmuz’a kadar devam edecek.

Kaynak: DİHA

Güncelleme Tarihi: 13 Haziran 2016, 15:57
YORUM EKLE