BM: Hastanelere yapılan saldırılar savaş suçu!

'İsrail sorumluluklarını bilinçli olarak hiçe sayıyor'...

 BM: Hastanelere yapılan saldırılar savaş suçu!

BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Pillay, İsrail'in Gazze'deki hastanelere saldırmasının savaş suçu oluşturacağını söyledi. AB Komisyonu da Şecaiye’deki Pazar yerine yapılan saldırıyı kınadı.

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiseri Navi Pillay, İsrail'in, uluslararası hukuktan kaynaklanan sorumluluklarını bilinçli olarak hiçe saydığını belirtti.

Pillay, BM Cenevre Ofisi'nde yaptığı basın toplantısında, İsrail'in Gazze'ye yaptığı bazı saldırılarla uluslararası insan hakları hukukunu ihlal ettiğini söyledi.

Uluslararası standartların, İsrail'in de içinde bulunduğu dünyanın bütün ülkeleri tarafından belirlendiğine dikkati çeken Pillay, bu konuda herhangi bir ülkeye müsamaha gösterilemeyeceğini kaydetti.

Savaş ve çatışmalar hukukuna göre hastanelerin özel olarak korunduğunu anımsatan Pillay, "Kullanılmakta olan hastanelere yapılan saldırılar savaş suçu oluşturur" dedi.

İsrail'in işgalci güç olarak Gazze ve işgal altındaki diğer Filistin topraklarında bazı uluslararası sorumlulukları bulunduğuna ve bunları da yerine getirmediğine işaret eden Pillay, Gazze'de insani yardım için kullanılan malzemelere ve yerlere yapılan saldırıların da savaş suçu oluşturabileceğini ifade etti.

Evlerin doğrudan hedef alınmasının, pek çok insan hakkının ihlali olduğuna da işaret eden Pillay, "Saldırıların hiçbiri bana yanlışlıkla yapılmış gibi gelmiyor" diye konuştu.

İsrail'in yapılan saldırıya orantılı karşılık vermediğini ve hedef ayrımı gözetmediğini vurgulayan Pillay, "BM binalarının dokunulmazlıklarına saygı gösterilmeli" ifadelerini kullandı.

Yapılan insan hakları ve insani hukuk ihlalleri konusunda hesap verilmesinin önemine işaret eden Pillay, "İsrail, uluslararası hukuktan kaynaklanan sorumluluklarını bilinçli olarak hiçe sayıyor" dedi. (haberlink)

Güncelleme Tarihi: 01 Ağustos 2014, 17:28
YORUM EKLE