BM: Cenevre görüşmeleri 2-3 hafta daha başlamayacak

"Suriye görüşmeleri başlamadan önce sahada çatışmaların sonlandırılması anlaşmasında ve insani erişimde ilerleme sağlanması gerekiyor"

BM: Cenevre görüşmeleri 2-3 hafta daha başlamayacak

Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura, İsviçre'nin Cenevre kentinde yapılan Suriye görüşmelerine ilişkin, , "Cenevre'deki Suriye görüşmelerinin yeni turuna mümkün olduğu kadar önce başlamasını istiyoruz ama görüşmelerin 2-3 hafta içinde başlaması kesinlikle mümkün gözükmüyor" dedi.

De Mistura, BM Güvenlik Konseyi'ni bilgilendirip, istişarelerde bulunduktan sonra Cenevre'deki görüşmelerin tekrar ne zaman başlayacağı konusunda yaptığı yazılı açıklamada, "Suriye görüşmeleri başlamadan önce sahada çatışmaların sonlandırılması anlaşmasında ve insani erişimde ilerleme sağlanması gerekiyor" uyarısında bulundu.

Açıklamada, bu 2-3 haftalık süre zarfında de Mistura'nın Şam ve muhaliflerle Cenevre'deki görüşmelerin ne zaman başlayacağı konusunda devamlı olarak iletişim içinde olacağı ifade edildi.

BM insani erişim çalışma grubunun toplantısının ardından bugün Cenevre'de basına konuşan de Mistura, Ağustosa kadar oluşturulacak siyasi geçiş süreci için acele edilmesi gerektiğini ifade etmişti.

(Kaynak: Sputnik)

Güncelleme Tarihi: 27 Mayıs 2016, 10:54

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER