BM: Akdeniz’de bir haftada en az 700 sığınmacı yaşamını yitirdi

BM Mülteciler Yüksek Komiserliği'ne (UNHCR) göre son bir haftada Akdeniz'de batan teknelerde en az 700 sığınmacı yaşamını yitirdi

BM: Akdeniz’de bir haftada en az 700 sığınmacı yaşamını yitirdi
BM Mülteciler Yüksek Komiserliği Güney Avrupa Sözcüsü Carlotta Sami, Alman Haber Ajansı'na (dpa) yaptığı açıklamada, son bir hafta içinde Akdeniz'de en az 700 sığınmacının hayatını kaybettiğini açıkladı. Sami, ölenlerin çarşamba, perşembe ve cuma günleri üç teknenin batması sonucu hayatını kaybettiğini belirtti.

Perşembe günü batan teknedeki 550 kişinin kayıp olduğunu söyleyen Sami, çarşamba günü batan tekneden 100 kişinin kurtarıldığını, üçüncü teknedeki ölü sayısının ise belirsiz olduğunu kaydetti. 

BM sözcüsü, kurtarılan sığınmacıların verdiği bilgilere göre en az 700 sığınmacının öldüğünün tahmin edildiğini söyledi.

TAHMİN EDİLENDEN DAHA FAZLA SIĞINMACI ÖLDÜ

Yardım kuruluşu Save the Children de bu yönde bir açıklama yaptı. Kuruluşun verdiği bilgilere göre Akdeniz'de geçen hafta ölen sığınmacı sayısı, tahmin edilenden çok daha fazla.Kuruluş İtalya açıklarında batan teknelerde kurtarılan sığınmacıların bu bilgiyi kendisine verdiğini kaydetti. Buna göre bu hafta içinde kamuoyuna yansıyan üç sığınmacı teknesinin batmasının yanı sıra 400 kişinin bulunduğu bir tekne daha battı.

İtalyan Sahil Güvenlik yetkilileri ve BM'nin verdiği bilgiye göre bu hafta içinde Akdeniz'de 14 bin sığınmacı kurtarıldı.

Kaynak: Deutsche Welle Türkçe

Güncelleme Tarihi: 29 Mayıs 2016, 15:53

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER