Barzani: Türkiye ile iyi ilişkiler istiyoruz

Barzani, “Türkiye, Kürdistan Bölgesi açısından önemli bir ülke” dedi

Barzani: Türkiye ile iyi ilişkiler istiyoruz

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başbakan Neçirvan Barzani, Erbil’de Türkiye-IKBY ilişkilerini değerlendirdi.

Türkiye'nin Kürdistan Bölgesi için önemli bir ülke olduğunu ifade eden Barzani, “Türkiye ile ilişkilerimiz devam ediyor. Türkiye ile görüşmelerin yapılmasını ümit ediyor ve ilişkilerimizin normalleşmesini arzu ediyoruz. Ancak Türkiye'ye yapacağımız ziyaretin tarihi henüz belirlenmedi. Türkiye, Kürdistan Bölgesi açısından önemli bir ülke. Kürdistan Bölgesi Hükümeti, komşu ülkelerle dostça ilişkilerini sürdürmeyi arzı ediyor” dedi.

Erbil ile Bağdat arasındaki sorunlara ilişkin konuşan Başbakan Barzani, “Bağdat'ın Kürdistan Bölgesi'ndeki memur maaşlarını ödemeye niyeti varsa her türlü kolaylığı sağlamaya hazırız” dedi.

Barzani, “İki bakanlığın memur listesinin denetlenmesi için görüşmelerin başlamasını olumlu buluyoruz. Bunun diğer bakanlıkları da kapsayacağını ümit ediyorum. Ancak Bağdat'tan memur maaşları henüz gelmedi. Bu sorunların çözülmesini bekliyoruz. Merkezi Irak hükmeti, Kürdistan Bölgesi'ndeki çiftçilere 700 milyar dinar borçlu ve Bağdat şimdiye kadar çiftçilerin ödemelerini yapmadı”dedi.

Barzani, Kürdistan Bölgesi'nin mevcut gelirinin memur maaşlarına yetmediğini kaydederek, “Petrol ihracatını denetleyen şirketler uluslararası firmalardır. Bağdat ile petrolle ilgili bütün verileri paylaşmaya hazırız. Petrol ve gaz üretimi ihracatı konusunda son derece şeffaf olacağız” ifadelerini kullandı.

Kürdistan Bölgesi'nin bütçesi ve memur maaşlarının Merkezi Irak hükümeti tarafından kesildikten sonra (Mayıs 2014) petrol ihracatına başladıklarını hatırlatan Barzani, “2014 Mayıs'tan bu yana yapılan petrol ihracatı ve üretimiyle ilgili bütün veriler denetlenip yeniden kontrol edilecek. Kürdistan Bölgesi'nde bulunan bütün rafineriler söz konusu şirketler tarafından denetlenecek” şeklinde konuştu.

Irak Parlamentosu'nun Tuzhurmatu'daki olayların araştırılması için heyet oluşturma kararını olumlu karşılayan Barzani, “Bu olumlu bir adım. Orada yaşanan ihlallerin üzerinde hassasiyetle durulmalı” dedi.

Kaynak: Rudaw

Güncelleme Tarihi: 09 Ocak 2018, 16:36

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >


YORUM EKLE
YORUMLAR
Ali Firat
Ali Firat - 3 yıl Önce

kiminle Iyi ilşiki içinde olursan ol kendi halkini değerlerini satma yeter

SIRADAKİ HABER