Barzani: Kürdistan Bölgesi bağımsızlık için hazırdır

Barzani, 40-50 milyon nüfusa sahip bir milletin kendi devletinin olması gerektiğini söyledi

Barzani: Kürdistan Bölgesi bağımsızlık için hazırdır

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani, Kürdistan'ın bağımsızlık için gereken olgunluğa ulaştığını söyledi.

İsviçre'de yayımlanan 'The Nation' gazetesine konuşan Barzani, bu yıl kasım ayından önce Kürdistan bölgesinde bağımsızlık referandumu yapılacağını belirtti.

Barzani, "4 parçaya bölünmüşüz. Her birinin durumu farklıdır. Bu yüzden her parça, merkezi hükümetle çözüm aramalı. Irak Kürdistan Bölgesi bağımsızlık için hazırdır" dedi.

Mevcut sınırların pratikte ortadan kalktığını ve bu gerçeği kabul etmenin zamanının geldiğini de ifade eden Barzani, "Her milletin kendi doğal sınırları var. Güç zoruyla çizilen sınırlar artık kabul edilemez" diye konuştu.

Barzani ayrıca 1. Dünya Savaşı sırasında İngiltere ve Fransa'nın güç kullanarak, Orta Doğu sınırlarını çizdiği Sykes-picot anlaşmasının geçerliliğini kaybettiğini de savundu.

Barzani, uluslararası toplumun Irak'taki savaşa gerçek bir çözüm araması gerektiğini aksi takdirde çatışmanın süreceğini, küresel barışın tehdit altında olacağını söyledi.

Musul'un IŞİD'ten geri alınması için düşünülen Musul operasyonu ile ilgili Mesut Barzani, "Musul savaşı için hazırız, fakat Irak Hükümeti ile Amerikalılar saldırı planı ile kentin kurtarılması sonrasına ilişkin planı hazırlamalı. Musul'un kurtarılmasındaki en önemi soru, savaştan sonra nasıl yönetileceği konusudur" dedi.

Güncelleme Tarihi: 24 Mayıs 2016, 10:39
YORUM EKLE