Barzani'den Federal Mahkeme’nin referandum kararına tepki

Barzani, bugün yapılan Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası gazetecilere açıklamalarda bulundu

Barzani'den Federal Mahkeme’nin referandum kararına tepki

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başbakanı Neçirvan Barzani, Irak Federal Mahkemesi’nin referandum kararını değerlendirdi.

Federal Mahkeme’nin tek taraflı karar aldığını ifade eden Barzani, “Eğer Bağdat ve uluslararası toplum Irak’ta istikrar olmasını istiyorsa Irak, anayasanın uygulanması konusunda ciddi olmalı. Anayasa bizim için tek bir pakettir ve ilk maddeden son maddeye kadar birlikte uygulanmalıdır. Sadece kendi istedikleri maddeler uygulanamaz. Bize göre eğer anayasa olduğu gibi uygulanırsa bu ülkede hiçbir sorun kalmaz. Eğer anaysa uygulansaydı, referanduma gerek kalmayacaktı. Federal Mahkeme’nin kararı son karardır, temyize gitmez. Maalesef tek taraflı bir karar almışlardır” dedi.

Irak Federal Mahkemesi'nin referandum kararı sırasında IKBY'den herhangi bir temsilcinin bulunmadığına dikkat çeken Barzani Bağdat ile diyalog için 3. bir tarafın olması gerektiğini de işaret etti.

Irak Federal Mahkemesi, IKBY'nin 25 Eylül'de gerçekleştirdiği bağımsızlık referandumunun anayasal olmadığı ve sonuçlarının iptal edilmesi yönünde karar almıştı.

Mahkeme Sözcüsü İyas es Samuk, yaptığı yazılı açıklamada, "Irak Federal Mahkemesi, Kürdistan bölgesi ve dışındaki tüm bölgelerde 25 Eylül'de yapılan referandumun anayasal olmadığına karar verdi" ifadelerini kullanmıştı. Samuk ayrıca, mahkemenin söz konusu referandumun sonuçlarının iptal edilmesine karar verdiğini açıklamıştı.

(Kaynak: Rudaw)

Güncelleme Tarihi: 21 Kasım 2017, 11:13

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER