Barcelona halkından mültecilere: Evimiz evinizdir

Barcelona'da 160 bin kişi mülteciler için sokaklara döküldü

Barcelona halkından mültecilere: Evimiz evinizdir

Katalonya’nın başkenti Barselona’da yüz binlerce insan, İspanya hükümetinin mülteci politikasında verdiği sözleri tutmaması üzerine eylem yaptı.Halk, 16 bin mülteci kabul etme sözü veren ancak şu ana kadar sadece bin 100 mülteciyi kabul eden İspanya hükümetine çağrı yaparak "Mazeretleriniz yetti, mültecileri kabul edin" dedi.

İspanya'nın en büyük ikinci şehri olan Barcelona'nın belediye başkanı Ada Colau, halka Katalanca "Onları biz kabul etmek istiyoruz" anlamına gelen 'Volem acollir' sloganıyla sokakları doldurma çağrısı yapmıştı.

AFP'ye konuşan eylemin katılımcılarından 62 yaşındaki Jacint Comelles, mülteciler için yeterince şey yapılmadığını söyledi. En azından söz verilen kadar mültecinin ülkeye gelmesine izin verilmesi gerektiğini söyleyen Comelles, "Katalonya'da her şey onları karşılamak için hazır" dedi.

Eylem, Castra Nostra Casa Vostra (Evimiz evinizdir) adlı bir grup tarafından organize edildi ve Akdeniz sahilinde sona erdi. Geçtiğimiz yıl 5 bin mülteci Akdeniz'i geçerek Avrupa'ya ulaşmaya çalışırken yaşamını yitirmişti.

Milletvekili Merce Conesa, çarşamba günü yaptığı açıklamada İspanya'nın daha fazla mülteci kabul etmemesinin "utanç verici" olduğunu söylemiş ve Avrupa Komisyonu'nu verdiği sözleri tutmayan ülkelere yaptırım uygulamaya çağırmıştı.

Güncelleme Tarihi: 19 Şubat 2017, 21:17

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER