Astana'daki Suriye görüşmeleri ertelendi

Kazakistan’da bugün başlaması beklenen Suriye barış görüşmeleri Perşembe’ye ertelendi

Astana'daki Suriye görüşmeleri ertelendi

Kazakistan’ın başkenti Astana’da yapılacağı açıklanan ikinci tur Suriye görüşmelerinin perşembe gününe ertelendiğini açıklandı.

Kazakistan Dışişleri Bakanlığı'nın bir sözcüsü 15-16 Şubat tarihlerinde yapılması planlanan ikinci tur Suriye görüşmelerinin "teknik sorunlar" nedeniyle perşembe gününe ertelendiğini açıkladı.

Astana'da bugün başlaması planlanan ikinci tur Suriye görüşmelerine Suriye hükümetinin ve muhtemelen muhalefet temsilcilerinin de katılması ve geçen aralık ayında ilan edilen "kırılgan" ateşkesin masaya yatırılması bekleniyordu. Toplantıya BM'nin Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura ile Amerikalı diplomatlar da davet edilmişti.

Suriye'deki hangi muhalif grup temsilcilerinin toplantıda yer alacağı belirsizliğini koruyor. Ocak ayındaki ilk buluşmaya çağrılan Suriyeli silahlı muhalif grup temsilcilerinden çoğunun ikinci toplantıya davet almadıkları ifade ediliyor.

BM temsilcisi Mistura da bu defaki buluşmaya bizzat katılamayacağını, ekibindeki bir heyetin Astana'da kendisini temsil edeceklerini duyurdu.

Suriye'de 30 Aralık tarihinden bu yana geçerli olan ateşkes Rusya, Türkiye ve İran'ın arabuluculuğunda mümkün olmuştu. Ateşkesin uygulanmasına ilişkin ayrıntıların görüşüldüğü ilk toplantı Astana'da yapılmıştı.

Birleşmiş Milletler, gelecek hafta yapılması beklenen müzakerelerle, Suriye’de altı yıldır devam eden iç savaşın son bulmasını hedefliyor.

BM’deki Suriye özel temsilcisinin de katıldığı bir önceki müzakerelerde, önce Esat karşıtı küçük protestolarla başlayıp, çok taraflı bir savaşa dönüşen Suriye’deki durumun düzelmesi yönünde önemli bir ilerleme sağlanamadı.

Birleşmiş Milletler’e göre, Suriye’de 2011’in Mart ayında başlayıp hala devam eden çatışmalarda yaklaşık 5 milyon insan öldü 6 milyon kişi de yaşadığı yeri terketmek sorunda kaldı.

Güncelleme Tarihi: 16 Şubat 2017, 14:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER