Assange'dan Obama'ya: Manning'i bırak, beni al

WikiLeaks'in kurucusu Julian Assange, Obama'nın Manning'i affetmesi durumunda ABD'ye teslim olacağını söyledi

Assange'dan Obama'ya: Manning'i bırak, beni al

2012 yılından bu yana Londra'daki Ekvador Büyükelçiliği binasında yaşayan WikiLeaks'in kurucusu Julian Assange, siteye ABD'nin gizli askeri belgelerini sızdırdığı için hapiste bulunan eski asker Chelsea Manning'in bırakılması karşılığında ABD'ye teslim olacağını söyledi.

Sputnik'in haberine göre ABD ordusuna ait istihbarat verilerini 2010 yılında WikiLeaks'e sızdırmak suçundan 35 yıl hapse mahkum olan eski asker Chelsea Manning'e destek veren WikiLeaks'in kurucusu Julian Assange, sitenin resmi Twitter hesabından çağrıda bulundu.

Tweet'te "Eğer ABD Başkanı Obama, Manning'i affederse onun yerine Assange, ABD hapishanelerine (ne kadar yasa dışı olsa da) girmeyi kabul edecek" ifadeleri yer aldı.

Hapishane koşullarından rahatsız olduğunu dile getiren Manning, burada zorbalığa maruz kaldığını söyleyerek geçen hafta açlık grevine başladığını açıklamıştı.

Ağustos ayında intihar girişiminde de bulunan Manning, hapishanede tutuklu olduğu dönemde cinsiyet değiştirme ameliyatı geçirmişti.

Julian Assange'ın avukatı Melinda Taylor da İsveç'e iade edilmekten ve daha sonra oradan da ABD'ye teslim edilmekten korktuğu için Ekvador büyükelçiliğine sığınan müvekkilinin 4 yıldır burada düşük koşullarda kaldığını belirtti.

Taylor, "Elçilik çalışanları ona son derece yardımsever davranıyor, ancak sonuçta orası bir elçilik, standart bir hapishanede bulunan yaşam koşulları bile mevcut değil" ifadelerini kullandı.

Assange'ın sağlığının da kötüleşmeye başladığı bildirildi.

Güncelleme Tarihi: 16 Eylül 2016, 14:07

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER