ASP: Mısır halkının yanındayız!

Avrupa Sol Partisi: Avrupa'da Tunus ve Mısır halklarıyla aktif dayanışma için...

ASP: Mısır halkının yanındayız!

Avrupa Sol Partisinin Mısır’daki gelişmelerle ilgili bugün yaptığı açıklamayı Demokrat Haber’den T. Özgür Yıldız’ın çevirisiyle aşağıda bilginize sunuyoruz:

Her gün Başkan Mübarek'in diktatörlüğüne karşı ayaklanan Mısır halkı, vahşi bir şiddetin kurbanıdır. Avrupa Birliği, Tunus'ta demokrasi ve özgürlük için yapılan devrimdeki gibi yine sessiz sedasız kaldı.

Avrupa Solu olarak Tunus ve Mısır halklarının özgürlüğü için mücadele eden demokratik hareketlere ve ilerici güçlere tartışmasız desteğimizi yineliyoruz. Avrupa Birliği'nin, Mısır ve Tunus'un sosyal ve ekonomik açıdan geri kalmasındaki sorumluluğunu ve her iki ülkenin halklarını yalnız bırakan kayıtsız tavrını kınıyoruz.

Avrupa Birliği tarafından otoriter ve baskıcı rejimlere karşı mücadele eden insanlara dayatılan liberal ve serbest ticaret anlaşmaları başta en yoksullar olmak üzere tüm sosyal sınıflardan milyonlarca Tunuslu ve Mısırlı için dayanılamaz durumların oluşmasına neden oldu.

Tunuslular ve Mısırlılar adaletsizliğe ve hukukun üstünlüğü ilkelerini, temel özgürlükleri ve demokrasiyi devamlı bir şekilde ihlal eden rejimlere karşı önemli bir birleşme ve ayağa kalkma cesareti gösterdi.

Avrupa Solu olarak, Mısır'da başkan Mübarek'i kovarak ve Tunus'ta hukukun üstünlüğüne dayanan bir toplum yaratarak kendi kaderlerini ellerine alan kadınların, gençlerin ve tüm yurttaşların yanındayız.

Tunus'taki demokratik ve ilerici güçlerle görüşmek üzere yakın zamanda bir heyet göndereceğiz. Gelecek hafta ve aylarda Avrupa halkının Tunus ve Mısır devrimleriyle dayanışmasını güçlendirecek girişimlerde bulunacağız.

ASP Uluslararası İlişkilerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Maite Mola ve ASP Yürütme Kurulu Üyesi Claudia Haydt'tan oluşan heyet, 10-12 Şubat'ta Tunus'ta olacak.


İletişim: Maite Mola (+34 639 26 49 22) maite.mola@european-left.org

10 Şubat 2011

 

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER