AP'den çağrı: 'Sığınmacı anlaşması'nın uygulanmasına son verin

Avrupa Parlamentosu üyesi Valenciano, bugün fiili olarak uygulanmaya başlanan sığınmacı anlaşmasına yönelik endişelerini dile getirerek, sığınmacıların geri gönderilmesine son verilmesini istedi

AP'den çağrı: 'Sığınmacı anlaşması'nın uygulanmasına son verin
Avrupa Parlamentosu (AP) Sosyalistler ve Demokratlar İlerici İttifakı Grubu Eş Başkanı Elena Valenciano, Türkiye ile Avrupa Birliği (AB) arasında varılan anlaşma kapsamında sığınmacıların Yunan adalarından Türkiye’ye gönderilmeye başlanmasıyla ilgili bir açıklama yaptı.

'AB, SINIR GÜVENLİĞİNİ İNSAN HAYATININ ÖNÜNE KOYMAYA NE KADAR DEVAM EDECEK?’

Sputnik’in haberine göre; AB’nin sığınmacıların Türkiye’ye sevkini ‘tüm yasal ve insani önlemler’ alınana dek ertelemesi gerektiğini belirten Valenciano, “AB bu kararıyla daha ne kadar sınır güvenliğini insan hayatı ve haklarının önüne koyacak?” diye sordu.

Brüksel ile Ankara arasında 18 Mart'taki zirvede karara varılan sığınmacı anlaşması çerçevesinde, 20 Mart'tan sonra Yunan adalarına ulaşan sığınmacılar bugün itibariyle Türkiye'ye gönderilmeye başlandı. Şimdiye dek Yunanistan'ın Midilli ve Sakız adalarında 202 sığınmacı Dikili'ye gönderildi. Sığınmacılar, buradaki işlemlerinin tamamlanmasının ardından Kırklareli'deki merkezlere nakledildi.

(Fotoğraf: AFP)
Güncelleme Tarihi: 04 Nisan 2016, 17:08
YORUM EKLE
YORUMLAR
hayriye
hayriye - 2 yıl Önce

niye ki siz müslüman türkiye de islam