"Ankara'daki iktidar sahiplerini yollarından geri dönmeye çağırıyorum"

Schulz, Erdoğan'dan muhaliflere yönelik operasyonların sonlandırılmasını ve Batı ile ilişkileri de zorlaştırmamasını istedi

"Ankara'daki iktidar sahiplerini yollarından geri dönmeye çağırıyorum"

Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz, Alman Dergi Yayıncıları Birliği'nin "Yılın Avrupalısı" kategorisinde Altın Victoria ödülüne layık görüldü.

Almanya’nın başkenti Berlin'de "Yayıncılar Gecesi" adıyla düzenlenen akşamda ödülünü alan Schulz, burada yaptığı konuşmada Türkiye'de yaşanan gelişmelere dikkat çekti.

DW'nin haberine göre, Schulz, konuşmasında Erdoğan'ın adını zikretmeden, "Ankara'daki iktidar sahiplerini yollarından geri dönmeye ve Avrupa'nın demokrasilerimizin güçlenmesi için diyaloga uzattığı eli tutmaya çağırıyorum" ifadelerini kullandı.

Schulz, adını zikretmediği Erdoğan'dan muhaliflere yönelik operasyonları sonlandırmasını ve Batı ile ilişkilerini düzeltmesini istedi.

Avrupa'nın Türkiye ile iyi ilişkiler istediğini ve mülteci krizinin üstesinden gelinmesinde Türkiye'nin büyük katkısının farkında olduğunu dile getiren Schulz, "Ancak terör ve çatışmalar, muhaliflerin açıkça takibata uğramasını haklı çıkarmıyor" dedi.

Schulz, "Kim basın özgürlüğünü baltalarsa o demokrasiyi öldürmüş olur. Ve şu anda Türkiye'de yaşananlar sadece endişe verici değil, aynı zamanda kabul edilemez" ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 08 Kasım 2016, 17:15

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER