Almanya’daki Ermeni Soykırımı sergisine çirkin saldırı

“Ermeni mimarisi ve soykırım” başlığıyla düzenlenen sergiye yapılan saldırı Alman basınının da tepkisini çekti

Almanya’daki Ermeni Soykırımı sergisine çirkin saldırı

Almanya’nın Aachen kentinde açılan “1915-2015 Ermeni mimarisi ve soykırım” başlıklı sergi, kimliği henüz belirlenemeyen kişi veya kişilerin saldırısına uğradı.

1915 Ermeni Soykırımı öncesinde Osmanlı sınırları dahilinde yer alan Ermeni kültürel hayatı ve mimari yapılarını konu edinen ve 100 yıl sonra 2015’te sergiye konu olan mimari yapıların mevcut durumu ve tarihçesine ilişkin olarak düzenlenen sergide teşhir edilen fotobloklar, bıçak veya kesici alet kullanan vandallar tarafından tahrip edildi.

Sergiye ev sahipliği yapan Aachen Halk Eğitim Merkezi’nin yetkilileri, konuya ilişkin olarak yerel polise müracaat ettiklerini ve inceleme başlatıldığını duyurdu.

Almanya’nın birçok kentinde farklı tarihlerde ziyaretçilere açılan sergide, 1915 Soykırımı öncesinde Batı Ermenilerinin yoğunluklu olarak yaşadığı Van, Muş, Urfa, Sivas, Kars, Antep, İzmir ve İstanbul gibi kentlerde yer alan Ermeni kültürel hayatı ve mimari eserleri fotoğraflar ve tarihçesiyle birlikte konu ediliyor.  

Aachen Halk Eğitim Merkezi’nde izleyiciyle buluşan gezici sergiye yapılan saldırı, Alman basınının da tepkisini çekti. Aachener Zeitung gazetesi sergiye yapılan saldırıyı “Vandalizm” başlığıyla duyururken, vandalizmin Ulusal Güvenlik Teşkilatı bakımından da bir olay olduğuna dikkat çekti. (Demokrat Haber)

Güncelleme Tarihi: 18 Şubat 2016, 12:35
YORUM EKLE
YORUMLAR
dimitri
dimitri - 2 yıl Önce

saldiri tahmin edilmeliydi kamera konmaliydi bu kadar saf olmayin irkci devsirme turk fasistleri var