Almanya’da Korsanlar çıkışını sürdürdü

Saar Eyaleti’nde yapılan seçimlerde Sol Parti yüzde 16,1 oy oranına ulaştı…

Almanya’da Korsanlar çıkışını sürdürdü

Almanya’nın Saar Eyaleti’nde yapılan seçimlerin galibi Hrıstiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU) oldu. CDU'yu Sosyal Demokratlar izlerken, seçimin sürprizi Korsanlar Partisi'nden geldi.

 

Hrıstiyan Demokrat Birlik Parti'li Saar Eyaleti Başbakanı Annegret Kramp-Karrenbauer, oyların 35,2'sini alarak, bir dönem daha eyalet başbakanlığı görevini sürdürmeyi garantiledi. Seçimin galibi CDU'yu, yüzde 30,6 oyla Sosyal Demokrat Parti (SPD) takip ediyor.

 

Sosyal Demokratlar bu sonuçlarla, 2009 yılındaki seçimlere göre oylarını yüzde 6,1 oranında artırmış oldu. Eyalet Başbakanı Kramp- Karrenbauer ve SPD Saarland Eyalet Teşkilatı Başkanı Heiko Maas, seçim gecesi yaptıkları ilk açıklamada koalisyon hükümeti kurmaya hazır olduklarını dile getirdi. Almanya’nın iki kitle partisinin, Saar eyaletinde Almanya’da “büyük koalisyon” olarak adlandırılan CDU-SPD koalisyonunu kurması bekleniyor.

 

Hrıstiyan Birlik Partisi ve Sosyal Demokrat Parti'yi üçüncü sırada takip eden parti, 16,1 oy oranı ile Sol Parti oldu. Saar Eyaleti'nde Sosyal Demokrat Parti ile Sol Parti arasında büyük bir çekişme söz konusu. Zira Sol Parti’nin adayı Oskar Lafontaine eski bir SPD’li. Lafontaine, 1985-1998 yılları arasında Sosyal Demokrat Parti üyesi olarak Saarland eyalet başbakanlığını yürütmüş, 1999 yılında ise maliye bakanı sıfatıyla federal hükümette yer almıştı. Ancak Başbakan Gerhard Schröder ile ters düşen Lafontaine hem görevinden hem de parti üyeliğinden istifa etmiş ve 2005 yılında Sol Parti’ye geçmişti. Saar eyaletindeki seçimlerin ardından Oskar Lafontaine’nin federal düzeyde de Sol Parti için aday olması konusundaki çağrılar yükseliyor.

 

HÜR DEMOKRATLAR HEZİMETE UĞRADI

Federal hükümetin koalisyon ortağı Hür Demokrat Parti (FDP) ise Almanya genelindeki düşüş eğilimini Saar eyaletinde de sürdürdü. Yalnızca yüzde 1,2 oranında oy oranına ulaşan parti, Saar Eyaleti'nde koalisyon ortağı olmayı başaramadı. Sonuçlar Hür Demokratların kan kaybetmeye başladığına işaret ediyor.

 

KORSANLAR PARTİSİ YEŞİLLER'İ SOLLADI

Berlin Eyalet meclisi seçimlerinde aldıkları 8,9'luk oy oranı ile siyasete giriş yapan Korsanlar Partisi, Saar Eyaleti'nde de meclise girmeyi başararak kararlı olduklarını gösterdi. Parti tüzüğü, internet, şeffaflık ve vatandaşlara daha fazla katılım hakkı verilmesi gibi konuları kapsayan Korsanlar Partisi, Saar Eyaleti'nde 7,4 oranında oy almayı başardı. Bu oranla, Yeşiller Partisi'ni geçmiş oldular. Yeşiller Partisi, Saar Eyaleti'nde çok güçlü değil. 2009 yılında ancak 5,9 oranında oy almışlardı. Bu yılda yüzde 5'lik seçim barajını kıl payı aştılar.

 

Seçim sonuçları Korsanlar Partisi'ne, mayıs ayında Kuzey Ren Vestfalya ve Schleswig Holstein eyaletlerindeki seçimler için de güç veriyor. Hrıstiyan Birlik Partisi Genel Sekreteri Hermann Gröhe, Korsanlar Partisi'nin gelişimini ciddiye aldıklarını kaydetti. Gröhe, “Bir an önce vatandaşların siyasi alanlarda daha fazla katılım gösterebilmesi konusunda çalışmalar yürütmeliyiz. Bu ülkede yaşayan insanların, protesto etmeyi çıkış yolu olarak görmelerini engellemeliyiz”, dedi.

 

Saar Eyaleti'ndeki seçimler, 2013 yılındaki genel seçimler için de bir prova niteliğinde. Sonuçlar, özellikle de federal düzlemde Sosyal Demokrat Parti için sorun teşkil ediyor. Zira Korsanlar Partisi'nin beklenmeyen oy oranlarının, genel seçimlerde Yeşiller Partisi ile koalisyon hükümeti kurmayı hedefleyen Sosyal Demokrat Parti'nin işini zorlaştıracağı tahmin ediliyor.

 

© Deutsche Welle Türkçe

Güncelleme Tarihi: 27 Mart 2012, 18:19
YORUM EKLE