Almanya’da ırkçı saldırı mı?

Bir Türkiyeliye ait kafe yakıldı…

Almanya’da ırkçı saldırı mı?

Almanya’nın Schleswig-Holstein eyaletine bağlı Elmshorn kentinde bir Türkiyeliye ait olan kafenin kundaklanması sonucu 16 kişi yaralandı.

“Alman-Türk Kültür Evi” adını taşıyan, Ağrılı Bülent Çelik’e ait kafenin kundaklanmasıyla ilgili olarak bir Alman zanlı yakalandı. İtzehoe polisi sözcüsü, üç katlı binanın en alt katında bulunan kafenin tümüyle yandığını, Alman zanlının benzin dökerek binayı içindekilerle birlikte yakmaya çalıştığını belirtti. Sözcü, saldırganın olay sırasında alkollü olduğunun belirlendiğini de ifade etti. Tutuklanması için mahkemeye sevk edilen 41 yaşındaki zanlının, kundaklama olayını ırkçı nedenlerden dolayı yaptığının tahmin edilmediğini kaydeden sözcü, zanlının daha önce çok gürültü olduğu gerekçesiyle polise şikâyette bulunduğunu bildirdi.

Kafenin sahibi Çelik, olayın yabancı düşmanlığından kaynaklandığını savunarak, “Önceki gece 20.45 sularında Alman saldırgan arka kapıda, beraberinde getirdiği bidonu boşaltmaya başladı. Önce su zannettim. Ancak sonra benzin olduğunu anladım. İçeride yaklaşık 25 kişi vardı. Kendisine müdahale etmek isteyince bu kez benzini üzerime dökerek beni yakmaya çalıştı. Elindeki çakmağa arkadaşlarım müdahale etmeseydi ben de yanacaktım” dedi.

Çelik, yan binada oturduğunu öğrendiği saldırganın daha önce de kafe sakinlerine bıçaklı saldırıda bulunduğunu kaydetti.

Milliyet

YORUM EKLE