Almanya'da ırkçı demeç veren RTL muhabirine çıkış verildi

RTL televizyonunda çalışan bir muhabir, Pegida taraftarı gibi göçmen karşıtı söylemler kullandı

Almanya'da ırkçı demeç veren RTL muhabirine çıkış verildi

Almanya’da son aylarda giderek artan Pegida adlı yabancı ve İslam karşıtı hareketin propagandasına medya mensupları da bulaştı.

Geniş çevreler tarafından izlenen RTL televizyonunda çalışan bir muhabirin Pegida taraftarı gibi göçmen karşıtı söylemler kullanması, medyanın güvenilirlik sorununu yeniden gündeme getirdi.

Batının İslamlaşmasına Karşı Yurtsever Avrupalılar (Pegida) adlı oluşumun Almanya’da son aylarda gerçekleştirdiği yürüyüşler giderek gündemi daha fazla meşgul ediyor.

Birçok kentte on binlerce kişinin katıldığı Pegida yürüyüşlerine yönelik bu hafta içinde yayınlanan bir program ise, Almanya’da gazetecilik ilkelerine olan bağlılığın ve medyanın güvenilirliğin sorgulanmasına yol açtı.

Perşembe günü NDR tarafından hazırlanan ARD siyasi programı Panorama’da, Dresden’deki Pegida yürüyüşüne katılan kişilerin görüşleri ‘yorumsuz’ olarak verilmişti. Eylemcilerin neredeyse tümü Almanya’daki ‘aşırı yabancı sayısına’ ve ‘işgaline’ vurgu yaparken, ırkçı söylemler öne çıktı.

KENDİSİNİ EYLEMCİ OLARAK TANITAN TV MUHABİRİNDEN IRKÇI SÖYLEMLER

Ancak görüşlerine başvurulan ve ırkçı görüşler beyan eden bir kişinin RTL televizyonunun Doğu Almanya stüdyolarında çalışan bir muhabir olduğu ortaya çıktı. Kendisini gösterici gibi gösteren RTL muhabiri, ‘Almanya’nın islamlaştırıldığını’ savunurken, “Bazen düşünüyorum da, gerçekten Almanya’da mıyız? Dışarı çıktığınız zaman bir sürü Türk... Birçoğuyla çok iyi anlaşıyorum, ama giderek daha fazla şu soru akla geliyor: Halen gerçekten Almanya’da Alman mıyız” tarzı ırkçı ve dışlayıcı sözler sarfetmişti.

Programın yayınlanması ardından Panorama tarafından yapılan açıklamada ise, RTL muhabirinin gazeteci olduğunu beyan ettiği ve sözlerinin ‘kendi düşünceleri olmadığını’ savunduğu kaydedildi.

IRKÇI AÇIKLAMA YAPAN RTL MUHABİRİNE ÇIKIŞ VERİLDİ

Olayın kamuoyuna yansıması üzerine RTL TV programı Doğu Almanya yönetmeni Thomas Präkelt tarafından yapılan basın açıklamasında "Muhabirimiz özrü olmayan bir hata yaptı" denilerek, gösterici kılığında ırkçı içerikli demeç veren muhabire çıkış verdiklerini aktardı.

Almanya’da gazeteciliğin güvenilirliğine ciddi darbe vuran olayla ilgili Spiegel Online’da yayınlanan haberde ise,  RTL muhabirinin kendilerince sorulan sorulara cevap vermek istemediği belirtildi.

Kaynak: Avrupa Postası

Güncelleme Tarihi: 21 Aralık 2014, 23:25
YORUM EKLE