Almanya medyası: Peşmergeye giden silahlar karaborsaya düştü

Almanya medyasının iddiasına göre, Almanya’nın IŞİD’le mücadelede Peşmergeye gönderilen silahlar karaborsada satılıyor

Almanya medyası: Peşmergeye giden silahlar karaborsaya düştü
Kuzey Almanya Radyo Televizyonu'nun (NDR) ve Batı Almanya Radyo Televizyonu'nun (WDR) muhabirleri, Almanya'dan giden silahların Erbil ve Süleymaniye’de silah pazarlarında satıldığını tespit etti.

BBC Türkçe’den Elmas Topcu’nun haberine göre, NDR ve WDR muhabirleri, Erbil’deki pazarda, silahların üzerinde üretici firmanın adının ve seri numaralarının bulunduğunu bildirdi. 

Silahlarda, Alman silah üreticisi Heckler&Koch’un kısaltması "HK"nin yanı sıra, silahların üretim tarihinin ve "Bw" (Bundeswehr/Alman Ordusu) kısaltmasının da yazılı olduğu belirtildi. Bu kısaltma, sadece Almanya ordusuna ait silahlarda bulunuyor.

‘SİLAHLAR KARABORSADA’

NDR ve WDR muhabirleri, silah tüccarlarının Erbil'de örneğin bir G3 piyade tüfeğini 1450-1800 Amerikan dolarına sattıklarını aktardı. 

Muhabirlerin haberlerine göre, Süleymaniye’deki silah pazarında ise Alman silahlarından P1 tipi tabanca için 1200 dolar istendi.

Tüccar G36 piyade tüfeğini de 5000 dolar karşılığında depodan temin edebileceğini söyledi.

'PEŞMERGEYE BİNLERCE SİLAH GÖNDERİLDİ'

Almanya ordusu geçen yaza kadar peşmergelere 12 bin G3, 8 bin G36 tüfeği ile 8 bin tipi P1 tabanca gönderdi.

'ALMANYA: İDDİA ARAŞTIRILACAK'

NDR ve WDR'ın haberle ilgili sorularını yanıtlayan Almanya Savunma Bakanlığı ise silahlar konusunda sorumluluğun Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nde olduğunu açıkladı.

Bakanlığın açıklamasında, "Gönderilen silahlarla ilgili takibatın Alman yetkililer tarafından yapılması planlanmadı. Ayrıca bu imkansız" ifadeleri yer aldı. Ancak bakanlık konuyla ilgili iddianın araştırılacağını duyurdu.

Güncelleme Tarihi: 22 Ocak 2016, 19:06
YORUM EKLE