'Almanlar ırkçılıkla savaşta çok tembel'

Aşırı sağcı 4500 kişinin Chemnitz'de gösteri düzenlemişti

'Almanlar ırkçılıkla savaşta çok tembel'

Almanya'nın doğu eyaleti Saksonya'nın Chemnitz kentinde geçtiğimiz hafta başlayan olaylarda bıçakla yaralanan kişinin daha sonra hastanede ölmesi üzerine ırkçılar bir haftadır Chemnitz kentinde eylem yapıyor. Irkçılar ve onlara karşı gösteride bulunan sol gruplar arasında yaşanan kavgalarda yaralanmalar meydana geldi. Yaşananları değerlendiren Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Mass, Almanların konu ırkçılıkla ve demokrasi için savaşmaya geldiğinde çok tembel olduğunu söyledi.

Aşırı sağcı 4500 kişinin Chemnitz'deki gösterisinin ardından açıklamada bulunan Maas, "Silkelenip konuşmalıyız. Bizim neslimize özgürlük, hukukun üstünlüğü ve demokrasi hediye diye verildi. Bizler onun için savaşmadık şimdi onu çok garanti görüyoruz" ifadelerini kullandı.

Aralarında şiddet yanlısı holiganların da bulunduğu göstericiler "Halk biziz", "Direniş", "Yalancı basın" ve "Hainler" şeklinde sloganlar atmış, bazı gazeteciler, göstericilerin kendilerine saldırdığını sosyal medyadan paylaşmıştı.

Chemnitz kentinde 25 Ağustos gecesi çıkan ve farklı milletlerden yaklaşık 10 kişinin karıştığı bıçaklı kavgada 35 yaşındaki Alman öldürülmüş, 2 kişi de yaralanmıştı.

Bunun üzerine pazar günü aşırı sağcılar sokağa çıkarak göçmen ve mültecilere saldırmıştı.

Pazartesi günü de öldürülen kişiyi anmak için "Pro Chemnitz" oluşumunun düzenlediği gösteride çıkan olaylarda 2'si polis 20 kişi yaralanmış, "Hitler selamı" vermekten dolayı da 10 kişi hakkında soruşturma başlatılmıştı.

Güncelleme Tarihi: 03 Eylül 2018, 22:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER