Alman Meclisi'nde oylanacak Ermeni Soykırımı yasa tasarısı neler içeriyor?

Ermeni Soykırımı'nın resmen tanınmasını öngören karar tasarısı oylamaya sunulacak

Alman Meclisi'nde oylanacak  Ermeni Soykırımı yasa tasarısı neler içeriyor?

Ermeni Soykırımı'nın resmen tanınmasını öngören karar tasarısı 2 Haziran’da Alman Meclisi'nin gündemine geliyor.

Tasarının içeriğini ve tartışmaları Deutsche Welle Türkçe şu şekilde özetledi:

 “101 yıl önce Ermeni ve diğer Hristiyan azınlıklara yönelik soykırımı anma ve hatırlama” adını taşıyan karar tasarısı Almanya’da büyük koalisyonu oluşturan partiler Hristiyan Birlik partileri (CDU & CSU) ile Sosyal Demokrat Parti (SPD) tarafından hazırlandı.

Tasarının içeriği hakkındaki müzakereler hala devam ediyor, müzakere sürecine Yeşiller partisi de katılıyor. Basına yansıyan haberlere göre, tasarıda 1915 yılında Osmanlı devletinde İttihat ve Terakki yönetiminin aldığı tehcir kararı sonrasında meydana gelen katliamlar soykırım olarak nitelendiriliyor.

TÜRKİYE- ALMANYA İLİŞKİLERİ

AB ile Türkiye arasında imzalanan mülteci anlaşmasında Almanya'nın büyük etkisi olması nedeniyle son dönemde iki ülke arasında yakınlaşma gözleniyor. Başbakan Merkel birçok kez Türkiye'yi ziyaret etti ve bu ziyaretlerinde özellikle mülteci krizi konusunda Türkiye ile işbirliğinin önemine dikkat çekti.

Ermeni soykırımı karar tasarısı konusunda açıklama yapan Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier, tasarının Türkiye-Almanya arasındaki ilişkilere gölge düşürebileceği yönündeki endişelerini dile getirdi. Bakan, Tagesspiegel gazetesine yaptığı açıklamada, “Umarım Türk-Alman ilişkileri bu karar nedeniyle bozulmaz ve birlikte iyi bir şekilde çalışmaya devam edebiliriz” dedi.

‘FEDERAL MECLİS ERDOĞAN DESPOTUNUN ŞANTAJINA BOYUN EĞMEYECEK’

Yeşiller Eşbaşkanı Cem Özdemir ise Bild gazetesine yaptığı açıklamada Türkiye ile bu yüzden sorun yaşanabileceğini ifade ederek, “Ancak Federal Meclis Bay Erdoğan gibi bir despotun şantajına boyun eğmeyecektir” diye konuştu. Hristiyan Demokrat Birlik (CDU) partisi Meclis Grup Başkanı Volker Kauder ise kararın Ermenistan ile Türkiye arasındaki barışa katkı sağlayabileceğini belirtti.

Almanya'da yaklaşık 60 bin Ermeni yaşıyor. Almanya Ermeniler Merkez Konseyi'nin internet sitesinde yer alan açıklamada, “Ermeniler ilk etapta soykırımın tanınarak kınanmasını istiyor” ifadeleri yer alıyor. Açıklamada, özellikle Almanya'nın yaşananları kınamasının önemli olduğuna yer veriliyor.

DW Türkçe'ye konu hakkında açıklama yapan Almanya Ermeni Toplumu Derneği Başkanı Dr. Raffi Kantian, Ermenilerin yaşananların adının konulması için çok uzun zamandır beklediğini söyledi.

Kantian, “Almanya, Alman İmparatorluğu'nun devamı olan bir ülke ve bu nedenle o dönemdeki Osmanlı İmparatorluğu'nun müttefiki konumunda, dolayısıyla bu meselede de özel bir konuma sahip.Yapılan farklı tanımlar, inkâr veya Türkiye'nin resmi görüşünde olduğu gibi karşılıklı çatışmalar olduğu yönündeki açıklamalar ciddi değil veya kimse tarafından da ciddiye alınmıyor. Bu tür yaklaşımların artık bir kenara bırakılması bakımından kararın kabul edilmesi bizim için çok önemli” dedi.

DAHA ÖNCE HANGİ ÜLKELER KABUL ETTİ

Dünya genelinde aralarında Fransa, İtalya ve Hollanda'nın da bulunduğu 20'den fazla ülke Ermeni Soykırımı'nı resmen tanıdı. Geçen yıl Papa Françesko da 1915'in 100'üncü yılı vesilesiyle yaptığı konuşmada, “Ermeni soykırımının yüzyılın ilk soykırımı” olduğunu söylemişti. Uruguay, 1965 yılında aldığı kararla soykırımı tanıyan ilk ülke olmuştu.

Güncelleme Tarihi: 19 Mayıs 2016, 17:38
YORUM EKLE