Alman hükümet sözcüsünden Ankara’ya 'kutuplaşma' uyarısı

Alman hükümet sözcüsü, Türk siyasetinde artan kutuplaşmadan endişe duyduklarını kaydetti

Alman hükümet sözcüsünden Ankara’ya 'kutuplaşma' uyarısı
Türkiye, Meclis’te dokunulmazlıkların kaldırılması oylamasına kilitlenirken, Almanya'dan iç politik gelişmelerle ilgili ‘endişe’ açıklaması geldi.

Alman hükümeti sözcüsü Steffen Seibert, “İlgili tüm toplumsal grupların parlamentoda da temsil edilmesi, her demokrasinin iç istikrarı için önem taşımaktadır” açıklaması yaptı. Almanya Başbakanı Angela Merkel'in konuyu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile pazartesi günü İstanbul'da yapacağı görüşmede de gündeme getireceğini belirten Seibert, Merkel'in pazar akşamı sivil toplum temsilcileriyle de bir araya geleceğini sözlerine ekledi.

Alman hükümeti açısından canlı bir demokraside basın ve düşünce özgürlüğünün kilit rol oynadığını kaydeden Seibert, “Bu sadece basının çalışmaları için değil, siyasi ve toplumsal tartışma ortamına katılmak isteyen tüm vatandaşların kamuya açık ifadeleri için de geçerlidir. Ve özellikle de vekillik görevini özgürce ve bağımsız bir şekilde yapabilmeleri gereken vatandaşların seçtiği temsilciler için geçerlidir” ifadesini kullandı.


Güncelleme Tarihi: 20 Mayıs 2016, 14:16
YORUM EKLE