Aliyev: Karabağ'da Ermeni nüfusa kültürel özerklik verilebilir

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Dağlık Karabağ'a bir barış gücü yerleştirilmesine karşı olmadıklarını söyledi

Aliyev: Karabağ'da Ermeni nüfusa kültürel özerklik verilebilir

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev Dağlık Karabağ’daki Ermeni nüfusa 'kültürel özerklik' verilmesi görüşünü reddetmediklerini söyledi.

Rus haber RIA'ya göre, Aliyev ayrıca bölgeye gözlemci ve barış gücü birlikleri gönderilmesine karşı olmadıklarını ancak Bakü'nün de kendi şartları olacağını belirtti. Aliyev, "Dağlık Karabağ'a barış gücü yerleştirilmesine karşı değiliz" diye konuştu.

Azerbaycan ile Ermenistan arasında, Sovyetler Birliği’nin dağılmasından bu yana uzlaşmazlık konusu olan ve 27 Eylül’de çatışmaların yeniden alevlendiği Dağlık Karabağ ile ilgili uluslararası görüşmeler sürüyor.

Bu çerçevede iki ülkenin dışişleri bakanları cuma günü Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ile görüşecek. Görüşme öncesinde iki bakan Moskova’yı ziyaret etti.

Ermenistan Cumhurbaşkanı Armen Sarkisyan da dün Brüksel’de Avrupa Birliği (AB) ve NATO yetkilileriyle biraraya geldi. Görüşmeler sırasında, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ittifakın Dağlık Karabağ ile ilgili uzlaşmazlıkta herhangi bir tarafın yanında olmadığını söyledi. Stoltenberg her iki tarafa da ateşkese uyma çağrısı yaptı.

Sivillerin hedef alınmasının kabul edilemez olduğunu söyleyen Stoltenberg barışçı bir çözüm için harekete geçilmesi gerektiğini, Minsk Grubu'nun gözetiminde yürütülen müzakerelerin de büyük önem taşıdığını belirtti.

Kaynak: Amerika'nın Sesi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER