Af Örgütü’nden AB’ye çağrı: Türkiye’ye sığınmacıları göndermeyin

Uluslararası Af Örgütü, Türkiye ile AB arasında 18 Mart'ta varılan anlaşmanın "dikkatsizce hazırlandığı" ve "yasadışı" olduğu belirtildi

Af Örgütü’nden AB’ye çağrı: Türkiye’ye sığınmacıları göndermeyin
Uluslararası Af Örgütü bugün yayımladığı raporda Avrupa Birliği'ne (AB), sığınmacıları Türkiye'ye göndermeye yönelik planlarından vazgeçmesi çağrısında bulundu.

Uluslararası Af Örgütü'nün 35 sayfalık raporunda, Türkiye ile AB arasında 18 Mart'ta varılan anlaşmanın "dikkatsizce hazırlandığı" ve "yasadışı" olduğu belirtildi.

Raporda, Türkiye'nin sığınmacılar için "güvenli bir ülke olmadığı" da savunuldu.

"Güvenli bir sığınak değil" adlı raporda, sığınmacıların ve mültecilerin Türkiye’de etkin bir koruma altında olmadıkları belirtildi.

DALHUISEN: TÜRKİYE GÜVENLİ BİR ÜLKE DEĞİL

Uluslararası Af Örgütü'nün Avrupa ve Orta Asya Direktörü John Dalhuisen, "Bulgularımız Türkiye’nin güvenli bir ülke olduğu fikrinin bir kurmacadan ibaret olduğunu ortaya koydu" dedi.

John Dalhuisen, Türkiye’nin mevcut sistemiyle 3 milyonun üzerinde sığınmacı ile baş etmekte zorlandığını söyledi.

Dalhuisen, sığınmacıların durumlarının ele alınması için yıllarca beklemek zorunda kaldıklarını, kendileri ve ailelerinin barınma ihtiyacı için çok düşük ölçüde yardımı aldıklarını ve 9 yaşında çocukların ailelerinin geçimine yardım etmek için çalıştıklarını da belirtti.

'TÜRKİYE, YETERLİ MEKANİZMALARDAN YOKSUN'

Af Örgütü’ne göre, Türkiye mevcut sığınmacıların durumların değerlendirecek mekanizmalardan yoksun ve AB de bilerek Türkiye’deki durumu farklı yansıtıyor.

Örgütün, 2015 yılı Nisan ayında, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğine kayıtlı 266 bin sığınmacıdan yalnızca yüzde 4’ünün başvurularının değerlendirildiğini bildirdi.

'SURİYELİ SIĞINMACILARIN ÇOĞUNA DEVLET DESTEĞİ YOK'

Uluslararası Af Örgütü son raporunda, Türkiye’deki Suriyeli sığınmacıların çok büyük çoğunluğunun kamplar dışında yaşadıklarını ve yaşamlarını devlet desteği almadan sürdürmek zorunda kaldıklarını bildirdi.

Öte yandan örgüt raporunda, Türkiye’nin 2015'in sonunda ve 2016'nın ilk aylarında sığınmacıları Afganistan, Irak ve Suriye gibi risk altında olacakları ülkelere gönderdiğini de iddia etti.

Kaynak: BBC Türkçe


Güncelleme Tarihi: 03 Haziran 2016, 09:47
YORUM EKLE