ABD’den Özgür Gündem açıklaması

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Toner, Özgür Gündem gazetesinin mahkeme kararıyla kapatılması ve gazetecilerin gözaltına alınmasıyla ilgili açıklama yaptı

ABD’den Özgür Gündem açıklaması

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner'a günlük basın brifinginde, İstanbul 8. Sulh Ceza Hakimliği’nin “örgüt propagandası yaptığı” iddiasıyla hakkında “geçici süreliği”ne verdiği kapatma kararı ve karar sonrasında gazete merkezine yapılan polis baskınında gazetecilerin gözaltına alınmasına ilişkin soru soruldu.

Toner’ın soruya verdiği yanıt şöyle:

“Bağımsız bir medya kuruluşunun kapatıldığını gördüğümüzde her zaman endişe duyarız, bu konuda çok net olduk.

Türkiye’yi bu türden adımların, özgür ve bağımsız medya dahil, demokratik kurumlar üzerinde yapacağı etkiye dair duyarlı olmaya çağırıyoruz.”

NE OLMUŞTU?

İstanbul 8. Sulh Ceza Mahkemesi Özgür Gündem gazetesini “geçici olarak” kapatmıştı. Kararda gazetenin ne kadar süre kapalı kalacağına ilişkin bir hüküm yer almadı.

İstanbul 8. Sulh Ceza Mahkemesi’nin Özgür Gündem Gazetesi’ni kapatma kararının ardından polis, gazeteye baskın yaptı.

Baskında o esnada haber takibi yapan gazeteciler ve destek amaçlı bulunan çoğu gazeteci 24 kişi gözaltına alındı.

Özgür Gündem çalışanları; Günay Aksoy, Kemal Bozkurt, Reyhan Hacıoğlu, Önder Elaldı, Ender Öndeş, Sinan Balık, Davut Uçar, Fırat Yeşilçınar, İnan Kızılkaya, Zeki Erden, Elif Aydoğmuş, Bilir Kaya, Ersin Çaksu, Sevdiye Ergürbüz, Amine Demirkıran, Bayram Balcı ve Burcu Özkaya.

DİHA muhabirleri; Özgür Paksoy ve Mesut Kaynar.

imc tv; Gülfem Karataş ve Gökhan Çetin.

Kapatma kararı sonrası destek amaçlı gazete binasına gelen İstanbul Tabip Odası’ndan Yılmaz Bozkurt ile Doğu Yayınevi çalışanı Hüseyin Gündüz de gözaltına alınanlar arasında.

Gazetenin basılmasının ardından Özgür Gündem’in eski Eş Genel Yayın Yönetmeni Eren Keskin ve gazetenin yazarlarından Filiz Koçali’nin evine de baskın yapıldı.

Yayıncı, yazar, gazeteci Ragıp Zarakolu’nun yasal ikametgahı olan, oğlu Sinan Zarakolu’nun evine de polis baskını düzenlendi.

Özgür Gündem Yayın Kurulu üyesi yazar Aslı Erdoğan da so olarak gözaltına alındı.

Mahkeme kararıyla kapatılan, binası basılan, çalışanları gözaltına alındıktan sonra gazetenin binası da mühürlendi.


 

Güncelleme Tarihi: 18 Ağustos 2016, 19:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER