ABD’den Erdoğan'ın ‘vatandaşlıktan çıkarma’ önerisine tepki

ABD'de faaliyet gösteren düşünce kuruluşlarından Freedom House'dan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın vatandaşlıktan çıkarma önerisine tepki geldi

ABD’den Erdoğan'ın ‘vatandaşlıktan çıkarma’ önerisine tepki
ABD'de faaliyet gösteren düşünce kuruluşlarından Freedom House Başkanı Mark P. Lagon, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ‘vatandaşlıktan çıkarma’ önerisinin temel hakları tehdit ettiğini belirterek, "Bu, Türkiye demokrasisinin kırılma noktasına geldiğini gösteren ve uluslararası toplumu uyarması gereken, ürperten bir gerginlik" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, “Terör örgütünün yandaşlarını devre dışı bırakmak için vatandaşlıktan çıkartmak dahil gereken tüm önlemleri almakta kararlı olmalıyız” sözlerine ilişkin “Vatandaşlık iptali önerisi temel hakları tehdit ediyor” başlıklı bir yazı yayımladı.

T24'ün haberine göre, açıklamanın devamında “Yetkililerin hukukun üstünlüğünü rutin bir şekilde göz ardı ettiği bir devlette insanların vatandaşlık haklarını ellerinden almak daha fazla suç işlenmesine yol açacaktır” ifadeleri yer aldı.

“TÜRKİYE DEMOKRASİSİ KIRILMA NOKTASINDA”

Freedom House'dan vatandaşlık iptali tartışması ile ilgili yapılan açıklamada, “Türkiye demokrasisi kırılma noktasında” denildi.

ABD’nin saygın düşünce kuruluşlarından Freedom House, Erdoğan’ın vatandaşlık iptali önerisine tepki gösterdi. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın, Erdoğan’ın konuşmasından sonra konuyla ilgili çalışmaya başlayacağına söylemesinin ardından Freedom House, “Türkiye: Vatandaşlık iptali önerisi temel hakları tehdit ediyor” başlığıyla bir açıklama yayınladı.

Freedom House Başkanı Mark P. Lagon tarafından yapılan açıklamada, “Bu, Türkiye demokrasisinin kırılma noktasına geldiğini gösteren ve uluslararası toplumu uyarması gereken, ürperten bir gerginlik. Türkiye halihazırda, fazlaca genel ve fazlaca anlaşılmaz terör tanımları ve binlerce insanı keyfi yargılamalara maruz bırakan terör propagandasından acı çekti. Yetkililerin hukukun üstünlüğünü rutin bir şekilde göz ardı ettiği bir devlette insanların vatandaşlık haklarını ellerinden almak daha fazla suç işlenmesine yol açacaktır” ifadeleri yer aldı.

Güncelleme Tarihi: 07 Nisan 2016, 10:01

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER