ABD’de Rojava tarzı antifaşist mahalle meclisleri oluşturulması çağrısı

ABD’de anarşistler Rojava’dan da esinlenilerek örgütlenmeye başladı

ABD’de Rojava tarzı antifaşist mahalle meclisleri oluşturulması çağrısı

ABD’deki anarşistler yükselen faşizme karşı mahalle meclisleri kurmaya hazırlanıyor.

Trump’ın başkan seçilmesi ardından Amerikan solu yükselen faşizme karşı neler yapabileceğini tartışırken, ABD’deki anarşistlerin Rojava’dan da esinlenilerek örgütlenmeye başladığı belirtiliyor.

Dünyadan Çeviri’de yer alan habere göre, komünalist ve anarşist görüşlere dayanan konseyler Rojava Devrimi'nden ilham alıyorlar.
 
Seattle ve Portland’daki en az iki koalisyon, İmparatorluğa karşı güçlü bir direniş altyapısı inşa etmek üzere merkeze uzak banliyölerle birlikte mahallelerde doğrudan demokratik meclisler ve şehir genelinde sözcü konseyler örgütlemeye başladılar.
 
Her ikisi de açık bir şekilde komünalist ve anarşist görüşlere dayanıyorlar ve diğerlerinin yanı sıra Rojava devriminden ilham alıyorlar. Elbette hiçbiri mükemmel değil. Portland şimdiye kadar radikal alt kültür balonuna sıkışık kaldı ve toplumun daha geneline yayılmak için yardıma ihtiyacı var ama politikaları somut.
 
Seattle ise çok daha geniş desteğe sahip ama yapı ve teorik zemin konusunda zayıf ve biraz da liberal/ilerici sorunu var (ittifak politikasından uzaklaşması gerekiyor), ancak şans verirseniz daha radikal eğilimlere açık insanlar.
 
İki hareket de örgütlenme dostu anarşistlerin ve her çizgiden antiotoriter solcuların mahalle meclislerine katılmasına ve ortamı daha radikal (ve aslında daha etkili) yönde dönüştürmesine ihtiyaç duruyorlar.

http://www.seattleweekly.com/news/seattleites-form-neighborhood-groups-to-resist-trump/

Güncelleme Tarihi: 22 Aralık 2016, 20:55

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER