ABD: YPG’ye güveniyoruz

ABD'den Erdoğan ve Dışişleri Bakanlığı'nın YPG açıklamalarına yalanlama geldi

ABD: YPG’ye güveniyoruz

ABD Dışişleri Bakanlığı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ABD Başkanı Barack Obama ile görüştüğü dakikalarda hem Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın hem de Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun YPG'ye ilişkin açıklamalarının gerçeği yansıtmadığını açıkladı.

İhsan Denli'nin Zaman'daki haberine göre, ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, “Ben aylar önce yaptığım görüşmede söylemiştim, bizim bu görüşmemizden sonra üç uçak dolusu silah geldi, yarısı DAİŞ'e, yarısı biliyorsunuz YPG'ye gitti. Bütün o silahlar oradaki siviller için patladı, o insanların ölümüne neden oldu.” şeklindeki sözlerinin gerçeği yansıtmadığını ifade etti.

Toner, “Erdoğan, YPG'nin, ABD'nin sağladığı silahları sivillere karşı kullandığını söyledi. Bu doğru bir açıklama mı?” şeklindeki bir soruya, “Hayır” cevabını verdi.

Erdoğan'ın ifadelerini gördüğünü belirten Toner, “YPG'ye herhangi bir silah sağlamadık.” diye konuştu. Toner, YPG'nin PKK'ye ABD üretimi silah sağladığına dair herhangi bir kanıt bulamadıklarını da sözlerine ekledi.

'YPG'YE GÜVENİYORUZ'

Toner, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile dün telefonda görüştüklerini hatırlatarak, “Kendisinin de YPG'nin güvenilmez olduğunu söylemesinden memnun olduk.” şeklindeki söylemine karşılık ise “YPG'ye güveniyoruz.” açıklamasını yaptı.

Çavuşoğlu ile Kerry'nin görüşmesinin detayına girmek istemediğini belirten Toner, “Görüşmenin içeriği dışında size YPG hakkındaki değerlendirmelerimizde ve politikamızda bir değişiklik olmadığını söyleyebilirim. PKK konusundaki pozisyonumuzda da bir değişiklik yok. Onları terör örgütü olarak görüyoruz.” ifadelerini kullandı.

Toner, YPG'ye bugüne kadar yaptıkları desteğin bundan sonra da süreceğini sözlerine ekledi.

Güncelleme Tarihi: 20 Şubat 2016, 10:44
YORUM EKLE