ABD ve Rusya'dan ateşkesi uzatma kararı

Bir hafta süreceği açıklanan ateşkes, 12 Eylül Pazartesi günü yürürlüğe girmişti

ABD ve Rusya'dan ateşkesi uzatma kararı

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakanı John Kerry ve Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Suriye'de 18 Eylül'de sona erecek olan ateşkesi 48 saat uzatma kararı aldı.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner, günlük basın toplantısında, Suriye'deki ateşkesin son durumuyla ilgili soruları yanıtladı.

Kerry ile Lavrov'un bir telefon görüşmesi yaptığını belirten Toner, iki bakanın Suriye'de 12 Eylül Pazartesi günü başlayan 7 günlük ateşkesin iki gün uzatılması konusunda anlaştığını söyledi.

Önceki günlere kıyasla Suriye genelinde şiddetin belli ölçüde azaldığını vurgulayan Toner, hala bazı ihlallerin yaşandığı bilgisinin geldiğini aktardı.

Suriye ordusuna bağlı askerler ile bazı muhaliflerin ateşkes anlaşmasını ihlal ettiğini aktaran Toner, Moskova'ya "Esad üzerindeki etkisini kullanması ve insani yardımların yerine ulaştırılmasını sağlaması" çağrısında bulundu.

"İnsani yardımların yerlerine ulaştırıldığını henüz görmüyoruz" diyen Toner, Rusya'nın Esad üzerinde daha fazla baskı kurması gerektiğini sözlerine ekledi.

Suriye'de çatışmaların durması konusunda ABD ile Rusya arasında 9 Eylül Cuma günü İsviçre'nin Cenevre kentinde anlaşmaya varılmıştı. Bir hafta süreceği açıklanan ateşkes, 12 Eylül Pazartesi günü Suriye yerel saatiyle 18.45'te yürürlüğe girmişti.

Kaynak: NTV

Güncelleme Tarihi: 15 Eylül 2016, 16:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER