'ABD saldırıları Esad karşıtlarını IŞİD'e yaklaştırıyor'

İddiayı İngiliz Guardian gazetesi gündeme getirdi

'ABD saldırıları Esad karşıtlarını IŞİD'e yaklaştırıyor'

İngiliz Guardian gazetesi ABD'nin Suriye'de Irak Şam İslam Devleti'ne (IŞİD) karşı düzenlediği hava saldırılarının, Esad karşı olan silahlı muhalifleri örgütle işbirliği yapmaya teşvik ettiğini yazdı.

Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) ve bazı İslamcı grupların IŞİD'e katıldığını belirten gazete, bu gruplara ait bazı tugayların IŞİD'e katıldığını bazılarının ise taktisel işbirliklerine ya da ateşkese gittiğini bildirdi.

Gazetenin haberini dayandırdığı kaynak ise savaşa katılan isimler. Guardian, bazı bölgelerde ABD'ye tepki olarak sivillerin IŞİD'e olan desteğinin de arttığını söylüyor.

Birkaç ay önce ÖSO'dan kaçan Ebu Talha, "IŞİD şu anda büyük sayıda Müslüman'ı çeken dev bir mıknatıs gibi" diyor. Talha şu anda El Nusra Cephesi gibi örgütlerle pazarlık halinde.

Humus civarında bulunan 600 kişilik bir tugayda yer alan Asam Murad ise ABD harekatının ardından "IŞİD'le hiçbir şekilde savaşmayacaklarını" söylüyor.

İdlib yakınlarındaki bir ÖSO tugayında yer alan ve Suriye ordusundan kaçan Ebu Zeid ise "Özgürleştirdiğimiz alanları IŞİD'in elinden almak için onlara karşı çetin bir savaş yürütüyorduk fakat şimdi, ortaklık içinde olmasak bile ateşkes halindeyiz" diyor. 

Güncelleme Tarihi: 24 Kasım 2014, 11:32
YORUM EKLE