ABD ordusunda intihar rekoru

Ordu, intihar salgını ile başa çıkamıyor…

ABD ordusunda intihar rekoru

Amerikan Ordusu için en büyük sorun olarak gösterilen intihar olaylarında geçen ay rekor kırıldı. Geçen ay 26 asker intihar etti. Haziran'da bu sayı 12 olarak açıklanmıştı.

 

Pentagon, en büyük sorun olarak nitelediği, muvazzaf askerler arasındaki intihar vakalarını azaltmak için çaba sarf ederken Temmuz ayı istatistikleri yapılan girişimlerin başarısız olduğunu gösterdi. Time dergisi Mayıs ayındaki kapak haberinde Amerikan Ordusu içindeki intihar vakalarını 'En büyük düşman' başlığı ile vermişti. Son yedi ayın istatistikleri, Amerikan Ordusu'nun en büyük düşmanının giderek daha büyük sorun haline dönüştüğünü gösteriyor.

 

Amerikan Ordusu'nda intihar edenlerin sayısının açıklanmasına 2009 yılında başlandı. Geçen ay Deniz Piyadeleri'nde mensup 8 muvazzaf asker intihar etti. Aynı birimde Haziran ayı intihar sayısı 6 idi. Hava Kuvvetleri'nde geçen ay intihar eden asker sayısı 6, Haziran'da ise 2 idi. Geçen ay intihar eden bahriyeli asker sayısı 4 olarak belirtilirken Haziran rakamları açıklanmadı.

 

BU YIL 116 ASKER İNTİHAR ETTİ

Bu yılın 7 aylık bölümünde Amerikan ordusunda intihar eden muvazzaf asker sayısı 116'yı buldu. Yıl sonuna kadar intihar sonucu kayıp sayısının 200'ü bulacağı tahmin ediliyor. 2011'de intihar eden muvazzaf asker sayısı ise 167 olarak rapor edildi. Genelkurmay Başkan Yardımcısı General Lloyd J. Austin III, "37 yıllık meslek hayatımda ordu içindeki en büyük sorun intihar vakalarıdır." diye dert yandı.

Güncelleme Tarihi: 17 Ağustos 2012, 18:49

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER