ABD'li eski diplomat McGurk: İran'la savaş durumunda olduğumuzu varsaymalıyız

ABD'nin IŞİD'e Karşı Savaş Koalisyonu eski Özel Temsilcisi Brett McGurk, Kasım Süleymani suikastı ile ilgili açıklamalarda bulundu

ABD'li eski diplomat McGurk: İran'la savaş durumunda olduğumuzu varsaymalıyız

ABD’nin IŞİD’e Karşı Savaş Koalisyonu eski Özel Temsilcisi Brett McGurk, İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani suikastini  “Artık İran’la savaş durumunda olduğumuzu varsaymalıyız” diye değerlendirdi ancak ‘Trump yönetiminin buna hazırlıklı görünmediği’ yorumunu yaptı.

Brett McGurk, Başkan Donald Trump’la ters düşerek görevi bırakmasının ardından televizyon kanallarında terör uzmanı olarak yer alıyor.

‘BU ÖRTÜLÜ SAVAŞ 40 YILDIR DEVAM EDİYOR’

MSNBC’de konuşan McGurk, bölgedeki eski meslektaşlarının bu durumun nereye  gideceğine dair endişelerini belirterek şöyle devam etti: “Bence artık ülke olarak hoşunuza gitsin ya da gitmesin İran’la savaş durumunda olduğumuzu varsaymamız lazım. Bu örtülü savaş, gölge savaş 40 yıldır devam ediyor. Ama artık bu eylemden sonra bölgedeki insanlarımızı, çıkarlarımızı korumak için İran’la savaş halinde olduğumuzu varsaymaya ihtiyacımız var.”

‘ABD’NİN ÇOK ÖNEMLİ HAZIRLANMIŞ OLMASI GEREKECEK’

McGruk, “Trump yönetimi buna hazırlıklı gözükmüyor. Ulusal güvenlik stratejileri aslında Ortadoğu’daki taahhütleri terk ederek önceliği Asya’ya ve Çin’e karşı Büyük Güç çekişmesine vermeye dayanıyor.” dedi.

“Ama artık bu rafa kalkacak, zira Süleymani suikastıyla Ortadoğu’ya geri çekildiler ve çok iyi hazırlanmış olmaları gerekecek” diyen terör uzmanı, ‘İran’ın hemen gelecek günler ve haftalarda harekete geçmeyebileceğini, karşılık vermesinin zaman alabileceğini, ama gelecek ay ve yıllarda ABD vatandaşlarını ve çıkarlarını korumak için çok iyi hazırlanmış olmalarının gerekeceğini’ vurguladı.

SUİKAST YORUMU: ‘ADALET YERİNİ BULDU’

ABD’nin 2003’te işgal ettiği Irak’ta pek çok kez görev yaptığını, buna İran destekli Şii milis grupların çoğuyla hararetli bir savaşa tutuştukları 2007-2008 döneminin dahil olduğunu aktaran McGurk, Süleymani suikastı için şöyle konuştu: “Bunun adaletin yerini bulduğu bir önlem olduğunu gerçekten hissediyorum.”

Güncelleme Tarihi: 04 Ocak 2020, 13:16

YORUM EKLE
YORUMLAR
Lord
Lord - 1 yıl Önce

Artık iran terör devleti yakılması zamanı geldi yılardır her gün 50 insan asıyor demokrasi için utanç vericidir

SIRADAKİ HABER