ABD: İsrail'i destekliyoruz

ABD Başkanı Obama, 'İsrail'in kendini koruma hakkı var' dedi...

ABD: İsrail'i destekliyoruz

ABD Başkanı Barack Obama, Gazze'de yaşananları ikinci kez başkan seçildikten sonra ilk yurtdışı ziyaretini gerçekleştirdiği Tayland'da değerlendirdi. İsrail'e destek veren Obama, saldırıların durması için Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Mısır Cumhurbaşkanı Mursi ile görüştüğünü söyledi.

Asya gezisi çerçevesinde geldiği Tayland'ın başkenti Bangkok'da Tayland Başbakanı Yinluck Şinavatra ile ortak basın toplantısı düzenleyen ABD Başkanı Barack Obama, Gazze'deki gelişmeleri değerlendirdi.

'İSRAİL'İN KENDİNİ KORUMA HAKKI VAR'

Obama, İsrail'in Gazze Şeridi'nden atılan füzelere karşı kendini koruma hakkının bulunduğunu söyledi.

ABD Başkanı, "Dünyada, topraklarındaki sivillerin üzerine sınırları dışından füze yağmasına müsamaha gösterecek hiçbir ülke yoktur. İsrail'in kendini savunma hakkını destekliyoruz ve desteklemeye devam edeceğiz" açıklamasında bulundu.

'36 YA DA 48 SAAT İÇİNDE İLERLEME SAĞLANIP SAĞLANMADIĞI ANLAŞILACAK'

Roketlerin durması, şiddetin daha da artmaması için bölgedeki bütün taraflarla çalıştıklarını da ifade eden Obama, "İsrail Başbakanı Netanyahu ile çeşitli defalar konuştum. Mısır Cumhurbaşkanı Mursi ve Gazze'de olanlar sırasında Mısır gezisinde olan Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan ile de konuştum. Mursi ve Erdoğan'a 'daha fazla şiddet olursa iki devletli çözümü öngören barış sürecinde uzaklaşırız' dedim. Önümüzdeki 36 ya da 48 saat içinde ilerleme sağlayıp sağlayamadığımızı anlayacağız" dedi.

Obama, 3 günlük Asya gezisi çerçevesinde Tayland ve Myanmar'ın ardından Kamboçya'ya gidecek. (ntvmsnbc)

Güncelleme Tarihi: 19 Kasım 2012, 16:41

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER