ABD Dışişleri Sözcüsü, Erdoğan sorusuna cevap vermedi

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcülerinden Trudeau, ''Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın demokrat olduğuna inanıyor musunuz?'' sorusuna cevap vermedi

ABD Dışişleri Sözcüsü, Erdoğan sorusuna cevap vermedi
ABD Dışişleri Bakanlığı sözcülerinden, Basın Bürosu Direktörü Elizabeth Trudeau, ''Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın demokrat olduğuna inanıyor musunuz?'' sorusunu yanıtlamaktan kaçındı.

Soruya, 'evet' yada 'hayır' yanıtı vermeyen Trudeau, ''Kendisinin, dost ve NATO müttefiki bir ülkenin lideri olduğuna inanıyoruz'' demekle yetindi.

BAŞBAKAN DAVUTOĞLU

ABD Dışişleri Bakanlığı’nda düzenlenen basın toplantısında, Elizabeth Trudeau’ya Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun istifa kararı da soruldu. Trudeau, “Birçok kişi, göreceli olarak reformist lider diye görülen Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından istifaya zorlandığına inanıyor. Buna ilişkin söyleyecek bir şeyiniz var mı?” sorusunu, “Başbakanın, AK Parti Genel Başkanlığı’ndan istifa edeceği açıklamalarını, 22 Mayıs’ta olağanüstü kongreye gidileceği ve yeni bir lider seçileceği açıklamalarını gördük. Bu konuda Mark da konuştu. Bu Türkiye’nin bir iç meselesidir. Dost, ortak ve NATO müttefiki Türkiye’nin hükümeti ile birlikte çalışmayı sürdüreceğiz” diye yanıtladı.
 
Trudeau, ABD’li yetkililerin Türkiye ile ilgili yaptığı açıklamalarda klişeleşen ‘dost, ortak ve NATO müttefiki’ sözlerini söylerken, gazetecilere “Siz de hep bir ağızdan söyleyebilirsiniz” diyerek espri yaptı.
 
CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN

Trudeau, “ABD, birçok kişinin Erdoğan’ın giderek büyüyen bir otoriter olduğu düşüncesini paylaşıyor mu?” sorusuna da, “Türkiye’de basın özgürlüğü konularında, Türkiye’nin kendi sınırında yüz yüze kaldığı çok gerçek tehdit konusunda ve Türkiye’nin olağanüstü cömertlikle milyonlarca sığınmacıya ev sahipliği yapıyor olması konularında kapsamlıca konuştuğumuzu düşünüyorum” karşılığını verdi.
 
“TÜRKİYE KÖR DEĞİL”

Trudeau, “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın demokrat olduğuna inanıyor musunuz sorusunu ise yanıtlamaktan kaçındı. Soruya, ‘evet’ yada ‘hayır’ gibi direk bir yanıt vermeyen Trudeau, “Kendisinin, dost ve NATO müttefiki bir ülkenin lideri olduğuna inanıyoruz” demekle yetindi.
 
Elizabeth Trudeau, “Başbakan Davutoğlu’nun, ABD ile göreceli olarak daha sıcak ilişkisi göz önüne alındığında, kendisinin istifa etmesi IŞİD ile mücadeleyi geri düşürür mü?” sorusunu da, “Türkiye, hem kendi topraklarında hem de sınırındaki IŞİD tehdidi konusunda kör değil. Türkiye IŞİD’e karşı mücadelede çok güçlü bir ortak” diye yanıtladı.

Kaynak: ZETE

Güncelleme Tarihi: 10 Mayıs 2016, 08:07
YORUM EKLE