ABD'den Kerkük açıklaması: Kaygı duymaktayız

Bakanlık Sözcüsü Heather Nauert, “Gelişmeleri yakından takip ediyoruz” dedi

ABD'den Kerkük açıklaması: Kaygı duymaktayız

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, Irak Ordusu’nun dün askeri operasyon başlattığı Kerkük’te yaşananlara ilişkin, yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada, bölgedeki bütün taraflara askeri aktiviteleri koordineli bir şekilde yapmaları ve sükuneti sağlamaları yönünde çağrıda bulunuldu.

Bakanlık Sözcüsü Heather Nauert açıklamasında, "ABD Irak, Kerkük civarında şiddet olayları yaşandığına dair haberlerden kaygı duymaktadır. Gelişmeleri yakından takip ediyoruz ve bütün taraflara askeri aktiviteleri koordineli bir şekilde yapmaları ve sükuneti sağlamaları yönünde çağrı yapıyoruz" ifadelerine yer verdi.

“Tartışmalı bölgelerde Irak Anayasası ile uyumlu olarak merkezi ve bölgesel hükümetlerin ortak barış çabalarını desteklediklerini” aktaran Nauert, bu hükümetlerin yönetimlerinden yetkililerle beraber tansiyonun düşürülmesi, çatışmaların önlenmesi ve diyaloğun gelişimi için çalıştıklarını duyurdu.

Nauert, "Bütün tarafların, etnik ve dini çatışma çıkmasını isteyen Irak düşmanlarının provokasyonlarına gelmemesini şiddetle öneriyoruz. Özellikle ise IŞİD'in ortadan kaldırılması için yapacak çok şey var, Irak ve Kürt güçleri arasındaki gerginlik bu önemli görevi etkiliyor. ABD, Iraklı partnerleriyle IŞİD'in yenilmesi için çalışmaya devam edecektir" dedi.

Güncelleme Tarihi: 17 Ekim 2017, 14:58

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
YORUMLAR
demokrat
demokrat - 3 yıl Önce

önce kürtleri kullandın , sonra sattın ..zavallı bir ülkenin şimdi kaygı duyuyorum demek hiç bir işe yaramaz... amerika kürtleri kaybetmiştir

SIRADAKİ HABER