ABD'de başkanlık seçiminde sona doğru

ABD'de başkanlık seçiminin sonucunu belirlemek üzere kilit eyaletlerdeki oy sayımı devam ederken, Trump kampanyası, Michigan ve Georgia eyaletlerinde açtığı davayı kaybetti

ABD'de başkanlık seçiminde sona doğru

ABD'de Donald Trump ile Joe Biden'ın yarıştığı 59. başkanlık seçiminde oy sayımında sona doğru yaklaşıldı. Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının gölgesinde gerçekleşen seçime oy sayımı tartışmaları damgasını vurdu. Kritik rol oynaması beklenen dört eyalette Demokrat Parti adayı Joe Biden yarışı önde götürüyor.

ABD'de 3 Kasım'da gerçekleşen seçimde kesinleşen sonuçlara göre Demokrat aday Joe Biden 264, Cumhuriyetçi Donald Trump ise 214 delege kazandı. 270 delegeye ulaşan adayın Başkan seçileceği yarışta, kalan 270 delegenin belirlenmesi için bazı eyaletlerde oy sayımı sürüyor.

Koronavirüs salgını nedeniyle çok sayıda kişinin oyunu posta yoluyla kullanmasına dair tartışma ise hala devam ediyor. Biden tüm oyların sayılması çağrısını tekrarlarken, Trump ve ekibi posta yoluyla kullanılan oyların sayımında hile yapıldığını belirtiyor ve bazı eyaletlerde yeniden sayım istiyor.
Söz konusu tartışmalar sokağa da yansımış durumda. Cumhuriyetçiler ve Demokratlar bu süreçte sık sık karşı karşıya geliyor.

TRUMP'IN ÖZEL KALEM MÜDÜRNE KOVİD- 19 TEŞHİSİ

Son 24 saatte 127 binden fazla yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vakasının tespit edildiği ABD'de Donald Trump'ın Özel Kalem Müdürü Mark Meadows'un da testinin pozitif çıktığı ifade edildi.

CNN'in aktardığına göre, son dönemde Trump'ın yanı sıra seçim kampanyası yetkilileri ve gazetecilerle de görüşen Meadows'un karantinaya girmesi bekleniyor.

KRİTİK EYALETLERDE SON DURUM NE ?

Kritik eyaletler Nevada, Arizona ve Georgia ve Pensilvanya'da Joe Biden yarışı önde götürüyor. Biden, Pensilvanya'yı ya da diğer üç eyaletten ikisini alması halinde başkanlık için yeterli delegeye ulaşacak.

Donald Trump'ın ise Pensilvanya'yı kazanması şart ancak yeterli değil. Oy sayımının devam ettiği eyaletlerde son durum şöyle:

Biden'ın önde olduğu eyaletler; Pensilvanya, Nevada, Arizona, Georgia. 

Trump'ın önde olduğu eyaletler; Alaska, Kuzey Carolina.

Güncelleme Tarihi: 07 Kasım 2020, 20:08

YORUM EKLE
YORUMLAR
Eşkiya Dünyaya Hükümdar Olamaz
Eşkiya Dünyaya Hükümdar Olamaz - 4 ay Önce

ABD 'de Anadolu Ajansı olsaydı A haberle beraber ''atı alan'' Trump tekrar beyaz sarayın etrafında tur atardı. Ama Trump hukuku guguk edemedi ve ABD demokratik bir devlet olduğunu Trump'a öğretti.

SIRADAKİ HABER