Abadi'den Kürtlere: Kerkük pazarlığı yapılmayacak

Irak’ta 12 Mayıs’ta düzenlenen seçimleri, komünist ve laiklerle yolsuzluk karşıtı bir ittifak yapan Şii din adamı Mukteda Sadr’ın Sairun Koalisyonu kazanmıştı

Abadi'den Kürtlere: Kerkük pazarlığı yapılmayacak

Irak’ta Kürtler 12 Mayıs’ta düzenlenen genel seçimlerin ardından hükümet kurma çalışmalarında kilit unsur haline gelirken, Başbakan Haydar Abadi’den Kerkük konusunda bir ‘ültimatom’ geldi. Abadi, lideri olduğu ittifakın merkezi parlamentoda en büyük grubu oluşturabilmek için Kürtlerle Kerkük üzerinden pazarlık yapmayacaklarını söyledi.

Baghdad News’un aktardığına göre Abadi, kendi partisinden üst düzey bir isminin ‘Kürtlerin katılımını sağlayarak hükümet kurabilmek için Kerkük konusunda taviz verilebileceğini, peşmergenin kente dönebileceğini’ söylemesi üzerine şu açıklamayı yaptı:

“Parlamentodaki en büyük bloku oluşturmak için Kürtlerin katılımını sağlama karşılığında Kerkük konusunda pazarlık yapılmayacak. İttifaklar siyasi partiler arasında ortaklar olarak yapılacak, tavizlere boyun eğerek değil.” Irak başbakanının bu sözleri, kendi partisinden vekillerle bir toplantıda sarf ettiği belirtildi.

BARZANİ’YE DE SÖYLEDİ’

Abadi’nin ofisinden ayrıca yapılan bir açıklamada ise Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başbakanı Neçirvan Barzani ile 30 Temmuz’da yaptıkları görüşmeye ilişkin bilgi verildi. Buna göre Abadi Barzani’ye, “Kerkük dosyası üzerinden tartışılması mümkün değil” dedi.

Irak’ta 12 Mayıs’ta düzenlenen seçimleri, komünist ve laiklerle yolsuzluk karşıtı bir ittifak yapan Şii din adamı Mukteda Sadr’ın Sairun Koalisyonu kazanmıştı. Ancak partilerin koalisyon pazarlıkları henüz sonuçlanmış değil.

Kaynak: Gazete Duvar

Güncelleme Tarihi: 29 Ağustos 2018, 08:48

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER