AB, havalimanları için 'kara liste' hazırlığında

AB’nin Avrupa havayolu şirketlerinin birliğin güvenlik şartlarını yerine getirmeyen havalimanlarına uçuşlarını yasaklamayı tartıştığı açıklandı

AB, havalimanları için 'kara liste' hazırlığında

Avrupa Birliği, güvenlik şartlarını yerine getiremeyen havalimanları için 'kara liste' oluşturmayı planlıyor.
 
Avrupa Havalimanları İşletmecileri Örgütü, ACI Europe’ın düzenlediği konferansta konuşan AB Transport Komisyoneri Violeta Bulc, AB’nin Avrupa havayolu şirketlerinin birliğin güvenlik şartlarını yerine getirmeyen havalimanlarına uçuşlarını yasaklamayı tartıştığını açıkladı.

Bu yıl özellikle Belçika’da, Brüksel ve Türkiye’de gerçekleştirilen saldırılardan sonra Avrupa havalimanlarında güvenliğin birliğin öncelikleri arasında olduğunu söyleyen Bulc, bu nedenle Avrupa Komisyonu’nun belli güvenlik şartlarını yerine getirmeyen Avrupa dışındaki havalimanlarının kullanımının yasaklanma olasılıklarını araştırdığını belirtti.

Violette Bulc, "Bunun olanaklarını araştırıyoruz. Henüz somutlaşmış bir durum yok. Ancak ilgili tarafların katılımıyla bir ‘beyin jimnastiği’ yapma sürecindeyiz" dedi.

Tartışılan önerilere göre yasak bütün Avrupa havayolu şirketleri ve AB ülkelerine uçan Avrupalı şirketler ile güvenlik şartlarını yerine getirmeyen havalimanlarını da kapsayacak.
 

Güncelleme Tarihi: 21 Kasım 2016, 13:27

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER