"AB Erdoğan'a ruhunu satmamalı"

Alman Handelsblatt gazetesi, Erdoğan'ın mülteci krizini fırsata çevirmesine Avrupa'nın izin vermemesi gerektiğini belirtti

"AB Erdoğan'a ruhunu satmamalı"

Alman Handelsblatt gazetesi, Avrupa Birliği'nin (AB) sığınmacı krizini çözmek için Türkiye'den yardım istemesiyle seçeneğinin kalmadığını ve geleceğinin Ankara tarafından belirlenmesini pasif olarak izlemek zorunda olduğunu belirtti.

Türkiye'nin AB'ye teklif ettiği tek çıkış yolunun sığınmacı takası olduğunu hatırlatan gazete, karşılığında Avrupa'dan maddi tazminat, vize serbestisi ve AB üyeliği talep edildiğini yazdı.

Yazıda, "Türkiye'nin içinde gelişen olaylar bağlamında bu koşullar AB için imkansız görünüyor. Ankara'nın IŞİD ile ilişkisi, Kürtlerle yaşanan iç savaş ve medya haklarının vahşi bir şekilde ihlali, Avrupalıları Türkiye ve hükümeti konusunda hayal kırıklığına uğrattı" denildi.
AB'nin artık geri dönemeyeceği ifade edilen yazıda, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, taleplerinin yerine getirilmemesi durumunda Avrupa'daki durumu daha da kötüleştirmekle tehdit ettiği ifade edildi.

Alman gazete, "AB, Türkiye'nin üyelik olasılığını tamamen dışlamalı ve bir daha yardımına başvurmamalı" diye vurguladı.


Güncelleme Tarihi: 13 Mart 2016, 21:01
YORUM EKLE
YORUMLAR
faruk
faruk - 5 yıl Önce

ab güçsüz

SIRADAKİ HABER