"100 yıldır Kürdistan halkı cezalandırılıyor, yine ceza verecekseniz, beni cezalandırın"

IKYB, tartışmaların gölgesinde 25 Eylül’de referanduma gitmeye hazırlanıyor

"100 yıldır Kürdistan halkı cezalandırılıyor, yine ceza verecekseniz, beni cezalandırın"

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani, 25 Eylül’de yapılması planlanan referanduma ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Rudaw’ın haberine göre, referandumun ertelenmesi için çok geç olduğunu ifade eden Barzani, “100 yıldır Kürdistan halkı cezalandırılıyor. Hala ceza vermeye doymadınız. Eğer yine ceza verecekseniz, beni cezalandırın” dedi.

Erbil’deki Franso Hariri Stadyumu’nda Mesud Barzani’nin de katıldığı referanduma destek etkinliğinde konuştu.

Barzani, geçen zaman içinde Bağdat'la tüm tarafların iradesiyle, birlikte yaşamaya çalıştıklarını savunarak, “Ne yasa bıraktılar ne de ortaklık, 4500 köyümüzü yerle yeksan ettiler. 12 bin Feyli Kürt'ünü ve 8 bin Barzani'yi katlettiler” dedi.

Dünyanın, referandum isteğini ‘baskı kartı’ olarak değerlendirip ciddiye almadığını ifade eden Barzani, “Referandum kararından önce Bağdat'a ‘Bunu ciddiye alın’ dedik. Referandum kararı tarihi ve cesurca bir karardır. Referandum şimdi hepimizin kararıdır” diye konuştu.

Referandumun ertelenmesi için baskıya maruz kaldıklarını söyleyen Barzani, şunları kaydetti:

“Referandumun ertelenmesi için bize gece gündüz baskı yapılıyor. Bize referandumu erteleyip ‘Bağdat’la diyalog kurun’ deniliyor. Biz bunu istemiyoruz. Biz, Bağdat’la iyi niyetle diyaloga hazırız, ancak 25 Eylül’den sonra.”

“Kendimi halkıma mahçup edecek biri değilim” diyen Barzani, “Referandum, sınırları belirlemek için değil, amacımıza ulaşmak içindir. Biz, taleplerimizin dikkate alınmasını istiyoruz” dedi.

Koalisyon güçlerine teşekkür eden Barzani, “IŞİD’le savaşta bize destek veren koalisyona teşekkür ederiz ama biz de kanımızı döktük. Yeni Irak devleti kurulduğunda ortak olmak istedik. Olmadı... Çoğu kadın ve çocuk olmak üzere,  binlerce şehit verdik” ifadelerini kullandı.

Barzani, 2006’da bir araya geldiği dönemin ABD Başkanı Bush’a “Bağdat’ın bize yaptığını, Washington Teksas’a yapsaydı bir daha Washington’a ayak basmazdınız” dediğini aktardı.

Referadum konusundaki kararlılığını yineleyen Başkan Barzani, sözlerini şu ifadelerle tamamladı:

“100 yıldır Kürdistan halkı cezalandırılıyor. Hala ceza vermeye doymadınız. Eğer yine ceza verecekseniz, beni cezalandırın.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER