Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği, (UNHCR) dünya genelinde çatışmalar ve şiddet olayları nedeniyle zorla yerlerinden edilenlerin sayısının ilk kez 100 milyon sınırını aştığını duyurdu.

Hafta başında yapılan açıklamada 100 milyon sınırının aşılmasında Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik başlattığı işgalin de etkili olduğu vurgulanırken, bu sayının 'endişe verici' olduğunun altı çizildi. 

UNHCR, Etiyopya, Burkina Faso, Myanmar, Nijerya, Afganistan ve Demokratik Kongo Cumhuriyeti'ndeki şiddet olayları nedeniyle zorla yerinden edilenlerin sayısının 2021 sonunda 90 milyona yaklaştığını kaydetti.

Rusya'nın 24 Şubat'ta başladığı Ukrayna işgali sonrası ise 8 milyon kişi ülke içinde yer değiştirmek zorunda kalırken, 6 milyon kişi de ülke dışına çıktı. 

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiseri Filippo Grandi, mültecileri, sığınmacıları ve kendi ülkelerinde yerinden edilmiş 50 milyondan fazla insanı kapsayan eşik sayıyı, "geçilmemesi gereken bu net rakamın bir uyanma çağrısı' olması gerektiğini söyledi.

İnsani yardımların hafifletici olduğunu vurgulayan Grandi, eğilimi tersine çevirmenin yolunun 'barış ve istikrar' olduğunu kaydetti.

Zorla yerinden edilen 100 milyon kişi dünya nüfusunun yüzde birden fazlasına tekabül ediyor.

Kaynak: euronews