Demokratik Suriye Güçleri'nin (DSG), Suriye ordusu tarafından ele geçirilmiş olan dört köyün geri alındığını açıkladı.

DSG, Suriye ordusunun Rusya destekli olduğu vurgusunu yaptı.

Reuters haber ajansı Suriye ordusunun Fırat'ın doğusundaki bölgede YPG'nin de içinde yer aldığı ABD destekli Demokratik Suriye Güçleri'nin (DSG) elinden bazı köyleri aldığını duyurmuştu.

DSG: KÖYLERİ GERİ ALDIK

Ancak bu haberden bir süre sonra DSG bölgede Suriye askerlerini geri püskürttüğünü ve ordunun ele geçirdiği köyleri geri aldığını öne sürdü.

DSG, Suriye ordusuna karşı yeni bir karşı saldırı başlattığını ve Suriye ordusunun “Fırat’ın doğusundan çok uzağa püskürtüldüğünü” duyurdu.

YPG'nin ana omurgasını oluşturduğu DSG, geçen seneden bu yana Deyr ez Zor'daki Fırat Vadisi'nin doğusundaki bölgenin çoğunda IŞİD'e yönelik operasyonlar kapsamında kontrolü sağlamıştı.

Diğer taraftan Suriye ordusunun Şam'ın güneyindeki 3 yerleşimdeki militanların aileleri ile birlikte ayrılması için anlaşıldığını da duyurdu.

Sana anlaşmanın Yalda, Babila ve Beyt Sahm kasabalarındaki militanların aileleri ile birlikte tahliyesini kapsadığını belirtti. Kasabalarda kalmayı sürdürecek militanların yasal durumunun ise silahlarını teslim ettikten sonra belirleneceği açıklandı.

Suriye ordusu şu anda Şam'ın banliyölerindeki militanları temizlemek için operasyonunu sürdürüyor. IŞİD ve Fetih el Şam (eski adı El Nusra Cephesi)  teröristlerinin son kalesi Şam'ın güneyindeki Yermuk Mülteci Kampı yakınlarında bulunuyor.

Kaynak: Sputnik