DSG Genel Komutanı Mazlum Ebdi: İttifak çalışmalarını takdir ediyoruz

'Ön uzlaşma konusundaki çabalar mutluluk verici. Halkımızın çıkar ve haklarının garanti altına alınması için bu uzlaşmanın yeni bir anlaşma ile taçlandırılmasını umut ediyorum'

Güncel 17.06.2020 - 09:21 17.06.2020 - 09:21

Demokratik Suriye Güçleri (DSG) Genel Komutanı Mazlum Ebdi, Kuzey ve Doğu Suriye’deki Kürt ulusal birliği girişimlerine ilişkin Twitter hesabından açıklama yaptı.

Mazlum Ebdi, “Suriye Kürt Ulusal Konseyi ile Kürt Ulusal Birliği Partileri’nin (PYNK) ittifak çalışmalarını takdir ediyoruz. Ön uzlaşma konusundaki çabaları mutluluk verici. Halkımızın çıkar ve haklarının garanti altına alınması için bu uzlaşmanın yeni bir anlaşma ile taçlandırılmasını umut ediyorum” dedi.

Suriye Kürt Ulusal Konseyi (ENKS) ile PYD arasında başlayan görüşmelerin ilk aşaması geçen ay tamamlanmıştı. Mazlum Abdi görüşmelerle ilgili daha önce yaptığı açıklamada, müzakerelerin olumlu sınuçlandığını ve ikinci kısma geçildiğini duyurmuştu.

Taraflar arasında ikinci tur görüşmelerin yakında başlaması bekleniyor. Kuzey ve Doğu Suriye’deki 25 Kürt siyasi hareket ve parti geçen ay “Kürt Ulusal Birliği Partileri (PYNK)"ni kurmuştu.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@