Gün içerisinde dolar/TL 8,45 seviyelerini test ederken, euro/TL 9,93'ü gördü

Kurlarda gün içerisinde yüzde 3 yükseliş gözlenirken, dolar/TL 8,45 seviyesini gördü. TCMB Başkanı Kavcıoğlu'nun açıklamaları sonrası Türk lirasındaki kayıpların bir kısmı geri alındı.

Türk Lirasının, dolar ve euro karşısında değer kaybı bugün de devam ediyor. Kurlarda gün içinde yüzde 3 ulaşan yükseliş etkili oldu.

Gözden kaçırmayın

TÜİK'te enflasyon hesaplayan başkan 'baskılardan rahatsızmış' TÜİK'te enflasyon hesaplayan başkan 'baskılardan rahatsızmış'

Gün içerisinde dolar/TL 8,45 seviyelerini testabd, ederken, euro/TL 9,93'ü gördü.

TCMB Başkanı Kavcıoğlu'nun açıklamaları sonrası, dolar 8,30 seviyelerine çekildi. Dolar, güne 8,28 seviyelerinde başlamıştı.

ABD faizlerindeki yükseliş ve güçlenen dolar endeksi, gelişen ülke para birimleri üzerinde baskı oluşturmaya devam ediyor.

ABD 10 yıllık tahvil faizi yüzde 1,77 seviyesini görürken, dolar endeksi 93,2 seviyesinde.

Analistlere göre, TCMB Para Politikası Kurulu (PPK) üyesi Murat Çetinkaya'nın TCMB başkan yardımcılığı görevinden alınarak yerine Mustafa Duman'ın atanması da TL'de ilave baskı yaratan bir unsur.

TCMB BAŞKANI'NIN AÇIKLAMASI SONRASI HAFİF GEVŞEME

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) olağan genel kurul toplantısında konuşan Başkan Şahap Kavcıoğlu'nun verdiği mesajlar kurda bir miktar gevşeme sağladı.

8,40'ın üzerinde işlem gören dolar/TL, açıklama sonrası 8,30 seviyelerine doğru gevşedi.