Dersim'de 5 Ocak 2020 tarihinden bu yana kendisinden haber alınamayan 21 yaşındaki üniversite öğrencisi Gülistan Doku'nun kaybolmasına ilişkin Zeynal Abarakov, Antalya'nın Alanya ilçesinde gözaltına alındı. Abarakov yaklaşık 26 saatlik gözaltının ardından ifadesi alınarak adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Sorgunun başında avukat istemeyen, ifadenin devamında avukat talep eden şüpheli Abarakov’a önceki ifadelerindeki “çelişkili” noktalar soruldu. Bu soruları “2 yıl geçti hatırlamıyorum” ifadeleriyle yanıtlayan şüpheli serbest bırakılmayı talep etti.

Şüphelinin serbest bırakılmasının ardından Gazete Duvar’dan Serkan Alan'a konuşan Doku ailesinin Avukatı Ali Çimen, tutuklama kararı çıkarılması ve soruşturmanın “insan öldürme” suçlamasıyla yapılmasını talep ettiklerini belirtti.

‘TALEBİMİZ DELİL KARARTMA İHTİMALİNE KARŞIN TUTUKLANMASI’

Doku ailesinin Avukatı Ali Çimen, şüpheli Abarakov’un gözaltına alınmasından bir hafta önce savcılığa başvurarak, “hürriyeti tahdit” ile yapılan soruşturmanın “insan öldürme” şeklinde yapılmasını ve yakalama kararı çıkarılmasını talep ettiklerini söyledi.

Taleplerinin şüpheli Abakarov’un yakalanmasının ardından Dersim’e getirildikten sonra ifadesinin alınması olduğunu belirten Avukat Çimen, savcılığın bu talep doğrultusunda mı yoksa kendilerinin mi karar vererek Abakarov’un gözaltına alındığını bilmediklerini söyledi. Savcılık tarafından şüphelinin tutuklanmasının talep edilmesi gerektiğini fakat bunun gerçekleşmediğini belirten Avukat Çimen, delil karartma ihtimaline dikkat çekerek şunları kaydetti:

“Soruşturma savcısı değişti biliyorsunuz. Yeni gelen soruşturmacı işi biraz daha ciddiye almış görünüyor. Sorgudan da bu anlaşılıyor. Dosyanın etkin bir şekilde soruşturulmasını bekliyoruz. Kişi hakkında herhangi bir dava yok sadece savcılık soruşturması var. Bizim talebimiz delilleri muhafaza altına alabilmek için tutuklama talebinin çıkarılması. İnsan öldürme şeklinde dosyanın ele alınması ve tutuklama kararı. Ona bağlı olarak bir kısım taleplerimiz var bekleyen. Onları da ‘değerlendireceklerini’ söylediler. Her şeyi de söylemek de doğru olmaz. Bekleyen taleplerimiz var.”

‘İKAMETİMİZDEN AYRILDIĞI SAATİ TAM OLARAK HATIRLAMIYORUM’

Gülistan Doku’nun geçmişte sevgilisi olduğu iddia edilen Zeynal Abarakov Antalya’da gözaltına alınmıştı. İfadesi sırasında cep telefonu kullanmadığını beyan eden şüpheli Abakarov ifadesinin ilk bölümünde avukat istemediğini söyledi. SEGBİS yöntemiyle Tunceli Cumhuriyet Başsavcılığı’na ifade veren Abakarov ifadenin ilerleyen sürecinde avukat talep etti.

“Gülistan Doku'nun kaybolması olayı ile ilgili olarak bildiklerinizi anlatınız” denilmesinin üzerine şüpheli Abakarov, Doku ile 1 yıl “arkadaşlık” yaptıklarını, son bir ayda ayrıldıklarını, 5 Ocak 2020 tarihinde Doku’nun çalıştığı kafeye geldiğini ve “Barışmak istediğini” söylediğini, kendisinin ise Doku’ya “bu durumun mümkün olmayacağı” yanıtı verdiğini iddia etti. Olaydan bir gün önce annesinin kendisini aradığını ve Gülistan’ın eve geldiğini söylediğini belirten Abakarov, eve gittiğinde annesi, kız kardeşi ve Gülistan Doku’nun evde oturduğunu söyledi. Gülistan Doku’nun barışma talep ettiği iddiasını sürdüren Abakarov, şunları kaydetti:

“Ben Gülistan'a kendisi ile barışmayacağımı söylemedim. Sadece ‘bir iki ay ara verelim’ dedim. Gülistan bana ‘seni özledim, seninle birlikte olmak istiyorum’ dedi. Yine ‘seninle birlikteliğe devam etmek istiyorum’ dedi. Ben de ‘bir süre ayrı kalalım’ dedim. Akabinde ikametimizden ayrıldı. İkametimizden ayrıldığı saati tam olarak hatırlamıyorum ancak saat 23:00 sıralarında yurt kapanıyordu. Yurdun kapanmasına yaklaşık 20 dk kalmış idi. O sırada yağmur yağıyordu babam bana "yağmur yağıyor Gülistan'ı araç ile bırak" dedi. Ben de babama ait araç ile ikametimizin önünden ayrıldım. İkametten ayrıldıktan sonraki olayları 07/01/2020 ve 04/02/2020 tarihli ifadelerimde ayrıntılı anlatmış idim. Oradaki ifadelerim bu kısım için aynen geçerlidir. Aynı gece geç saatlerde Gülistan benim kullanımımda olan cep telefonuma Whatsapp üzerinden ‘korkuyorum’ şeklinde mesaj attı. Bunun dışında Gülistan ikametimizden ayrıldıktan ve benim eve dönüşümden sonra telefon üzerinden Gülistan ile hiç görüşmemiz olmadı."

‘OLAYIN ÜZERİNDEN 2 YIL GEÇTİĞİ İÇİN HATIRLAMIYORUM’

Yapılan HTS incelemelerinde 4 Ocak 2020 günü saat 20.08’te Gülistan Doku’nun kullandığı telefondan Abakarov’a 1 adet mesaj atıldığı tespit edildi. Mesajın içeriği hakkında bilgi talep edilen şüpheli Abakarov, böyle bir mesajı hatırlamadığını ve görmediğini söyledi.

Aynı tarihte şüpheli Abakarov’un annesinin telefon numarasından Gülistan Doku’nun kullandığı telefonun arandığı 3 dakika 3 saniye dakikalık bir görüşmenin olduğu HTS kayıtlarıyla tespit edildi. Bu konuşmanın içeriği sorulan şüpheli Abakarov, “Ben bu hususla ilgili bir bilgim yoktur. Anneme de Gülistan'ın kendisini arayıp aramadığını sormadım. Annem de bana böyle bir şey söylemedi” yanıtını verdi.

HTS incelemelerinde aynı gün saat 23.04’te Abakarov’un annesinin telefonuna Doku’nun telefonundan mesajlar atıldığı da tespit edildi. Şüpheli Abakarov olayın üzerinden uzun zaman geçtiği için mesajların içeriğini hatırlamadığını söyledi ve “Benimle mesajlaşması olmadı. Annem de bana bu olayla ilgili bir şey söyleyip söylemediğini hatırlamıyorum” dedi.

ABAKAROV İFADESİNİN BİR KISMINI AVUKAT GELDİKTEN SONRA VERDİ

Şüpheli Abakarov savcılığın bu sorularının ardından ifadesinin devamını avukatla vereceğini belirterek avukat istedi. Antalya Barosu’na kayıtlı bir avukatın gelmesinin ardından, “04.01.2020 günü Gülistan’ın gece saatlerinde size attığı ‘Sadece Korkuyorum’ şeklindeki mesajın anlamı nedir?” sorusuna şüpheli, “Gülistan'ın bana mesajı hangi amaçla attığını net olarak bilmiyorum. Dışarıda kaldığı için bana atmış olabilir. Ben de kendisine ‘yurda geç ya da K.'nın yanına git bu dediklerimi yapana kadar bana yazma’ dedim” yanıtını verdi.

POLİS İKİ İFADE ARASINDAKİ FARKLILIKLARI SORDU

Savcılık şüpheli Abakarov’a 6 Ocak 2021 tarihinde verdiği ifadesini hatırlattı. Şüpheli bu tarihte verdiği ifadesinde, 04.01.2020 günü saat 20.00 sıralarında eve geldiğini, Gülistan’ın dış kapısı önünde beklediğini gördüğünü ve Gülistan ile birlikte eve girdiğinizi beyan etmişti. Şüpheli Abakarov, 7 Ocak 2020’deki ifadesinde ise annesinin kendisini arayarak Gülistan’ın eve geldiğini söylediğini ve bunun üzerine eve gittiğini belirtti. Savcılığın, “Bu iki ifadedeki farklılığın sebebi nedir?” sorusu üzerine şüpheli, “Ben sormuş olduğunuz husustaki beyanlarımı hatırlamıyorum. Çünkü aradan uzun zaman geçti. Ben eve gittiğimde Gülistan ikametin içerisinde idi. Ben öyle hatırlıyorum” dedi.

5 Ocak 2020 tarihinde Gülistan Doku’nun arkadaşına, “Dün çok kötü bir şey çıktı” mesajı atmasının nedeni sorulan şüpheli Abakarov, “Benim bu mesajı atmamdaki kastım Gülistan dışarıda kalmış idi. Gülistan adına korkmuştum. Gece polisler de yanımıza gelince ben bu olayın meydana geliş şeklini anlatmak için bu mesajı yazdım” ifadelerini kaydetti.

‘SPOR SALONUNA GİTTİM’

05 Ocak 2020 günü saat 11.00 sıralarında Gülistan Doku ile çalıştığı kafesi önünde ne konuştuğu sorulan şüpheli Abakarov, Doku’nun kendisinden özür dilediğini, Doku’ya gece nerede kaldığını sorduğunu söyledi. Doku’nun hocasının yanında kaldığını söylediğini iddia eden Abakarov, Doku’nun ‘Hoca kim’ sorusunu yanıtsız bıraktığını söyledi. Doku’nun barışmak istediğini söyleyen şüpheli Abakarov ifadesini şu ifadelerle sürdürdü:

“Bana ‘istersek başka yerlere gideriz, buralardan uzaklaşırız’ dedi. Ben de kendisine ‘ne gitmesi’ dedim. O da bana ‘uzaklara gidersek kimse bize bir şey demez tek oluruz’ dedi. Ben de ona ‘dün zaten başka bir yerde kalmışsın, bugün de akşama kadar yurda geç iyice dinlen akşam iş çıkışı gideriz yine annemin yanına, özür de dilersin, konuşursun da’ dedim. O da bana tamam diyerek yurdun olduğu istikamete doğru yürümeye başladı. Ben de cafeye geçtim. 1-2 dakika sonra markete çıktığımda Gülistan’ı durakta gördüm. Tekrar cafeye girdim. Dakikam olmadığından cafenin wifisine bağlanarak whatsapp üzerinden Gülistan’ı aradım. Ona ‘neden yurda doğru gitmediğini durakta ne yaptığını’ sordum. O da bana ‘üniversiteye hocasının yanına gittiğini’ söyledi. Ben de ona ‘pazar günü orada hoca var mı hangi hocanın yanına gidiyorsun’ dedim. O da bana ‘Hoca bekliyor, işim var’ dedi. Ben de sınav zamanı diye üstelemedim. Kendisine ‘tamam o zaman üniversiteye git işini bitir, işin bitince yurda geç, yurda geçince de bana haber ver’ dedim. Bahsettiğim whatsap konuşmalarını yaparken ben cafeden çıkmadım. Kendisiyle cafede konuştum. Konuşmam bittikten sonra cafede çalışmaya devam ettim. Saatini tam hatırlamıyorum 15:00-16:00 gibi cafeden çıkarak cafeden ana yola giderken ana yol üstünde bulunan Migros’un yanındaki spor salonuna gittim. Spor salonunun ismi şu an aklımda değil. Tam hatırlayamıyorum fakat spor salonunda yaklaşık bir, bir buçuk saat durdum. Gülistan'ın arkadaşları beni aramaya başladılar. ‘Gülistan'a ulaşamadıklarını bir bilgim olup olmadığını’ sordular. Ben de arkadaşlarına az önce ifademde belirttiğim olayları anlattım. Spor salonundan çıktıktan sonra ben de eve gittim. Yanlış hatırlamıyorsam saat 19:30-20:00 civarına kadar evdeydim. Daha sonra tekrardan cafeye döndüm. Cafede çalışmaya devam ettim. Gece 23:00 civarında da tekrardan eve döndüm. Eve döndükten sonra da polis beni arayarak Gülistan ile ilgili ifademe başvurdu. İfademde belirttiğim hususlardaki yerlere yürüyerek gittim. Herhangi bir ulaşım aracı kullanmadım. “

‘SERBEST BIRAKILMAYI TALEP ETTİ’

“HTS kayıtlarında 05/01/2020 tarihinde saat 16:26 sıralarında hattınızdan Gülistan Dokunun telefonu aranmış görünmekte ve 4 saniyelik kayıt bulunmaktadır. Buna ilişkin söyleyecekleriniz nelerdir?” sorusuna şüpheli, “Ben bu saatlerde Gülistan'ı aradım. Ancak telefonu kapalıydı. Bu nedenle sesli mesaj kaydından dolayı 4 saniyelik kayıt oluşmuş olabilir. Ama belirttiğim gibi telefonu kapalı olduğu için kendisiyle konuşmadım” yanıtını verdi ve serbest bırakılmayı talep etti.