Elektrik faturalarına yansıyan zamlara tepkiler sürüyor. Birçok kentte halk sokağa çıkarak elektrik faturalarını protesto ediyor. 

Diyarbakır’da çok sayıda esnaf Yenişehir ilçesi, Ofis semti Gevran Caddesi'nde bir araya gelerek elektrik faturalarını protesto etti. Sayıları kısa sürede artan esnaf ellerinde “Yasal hırsızlık, çocuklar üşümesin”, “Soygun var, TEDAŞ zulmüne hayır” ve “Tasarruf etmemiz lazım, ampulü kapatın güneş bize yeter” yazılarının olduğu dövizleri taşıdı.

YÜRÜYÜŞE POLİS ENGELİ

Gevran caddesinde slogan atarak yürümek isteyen esnaf polis engeliyle karşılaştı. Esnafın önünü kesen polis, döviz ve sloganların seslerini duyurmaya yettiğini, yürüyüşe izin vermeyeceğini söyledi.

Bunun üzerine esnaf bulunduğu yerde slogan atarak, elektrik faturalarının yüksek olmasına tepki gösterdi. Esnaf “Kahrolsun TEDAŞ” sloganları attı.

ESNAFTAN ÇÖZÜM BULUN ÇAĞRISI

Sırasıyla söz alan esnaflar tepkilerini dile getirerek, zamların geri alınmasını istedi. Diğer aya beklemeden hemen adım atılmasını isteyen bir esnaf, “Bir an önce bir dahaki fatura gelmeden bu işe çözüm bulunmasını istiyoruz. Yarın bu faturayı ödedikten sonra oluşan özür beni bağlamaz. Biran önce çözüm bulunması lazım” dedi.

TEDAŞ KAMULAŞTIRILSIN

Sokağa çıkma sebeplerinin  yüksek gelen faturalar olduğunu vurgulayan esnaf, “Daha önce uygun gelen faturalar bugün yüzde 150, yüzde 200 zamla gelmektedir. 2 bin liralık faturanın 5 bine çıkmasına sitem ediyoruz. Biz sadece ve sadece devletin elinde olan kamu kuruluşlarının özelleştirilmesine karşıyız. Biz diyoruz ki özelleştirilen kurumlarımız tekrardan kamulaştırılsın. Bunun çözümü bu. Bu faturaların bu kadar yüksek gelmesi bizi yoruyor” sözleri ile tepkisini dile getirdi.

Yapılan konuşmaların ardından toplanan esnaf “Kahrolsun TEDAŞ” sloganları attı. Alkışlarla zamları protesto eden esnaf, zamların geri çekilmesini istedi.