Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nın başlattığı bir soruşturma kapsamında, kentte birçok eve polis baskın düzenledi. Sabah saatlerinde yapılan baskınlarda, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Bağlar Belediye Meclis Üyesi Vahit Doğru, Tutuklu Aileleri ile Yardımlaşma Derneği (TUAY-DER) Eşbaşkanı Mehmet Emin Güzel, yöneticisi Şafii Hayme ile üyeleri Leyla Ayaz, Abdulmenaf Kur, Müşeher Ülker yapılan ev baskınlarında gözaltına alındı.  

DERNEĞE BASKIN

Evlere yapılan baskınlarla birlikte TUAY-DER’in Kayapınar Huzurevleri Mahallesi’nde bulunan binasına da baskın düzenlendi. Çilingirle kapıyı açan polislerin dernekte arama yaptığı belirtildi.

‘DARP EDEREK GÖZALTINA ALDILAR’

Evinin kapısı kırılan TUAY-DER yöneticisi Şafi Hayme, darp edilerek gözaltına alındı. Polislerin eve girer girmez Hayme'yi darp ederek gözaltına aldıklarını aktaran eşi Şadiye Hayme, "Bir anda vahşet olacak gibi eve girdiler. Bunlarda insanlık yok. Eşimi karga tulumba yere yatırarak tekmelemeye başladılar. Ne yapıyorsunuz, sakin olun deyince saçlarımdam tutup yere sertçe beni vurdular. Yat yat diye bağırıyorlardı. Kızım, yaşlı adama ne yapıyorsunuz deyince onu da yumruk ve tekmelerle yere yatırdılar. Başına silah dayayarak, sırtına bastılar. Küçücük kızıma bunu yaptılar."

Kaynak: MA