Diyarbakır’da, 4 Kasım 2016’da 2’si polis 10’u sivil 12 kişinin hayatını kaybettiği, yaklaşık 100 kişinin yaralandığı emniyet müdürlüğü ek binasına yönelik bombalı araçla düzenlenen saldırı ile ilgili yargılama başladı.

Bombanın patlattığı öne sürülen ve orada ölen Emrah Dayan’a yardım ettikleri iddiasıyla ‘kasten adam öldürmek’ ve ‘devletin birliği ve bütünlüğünü bozmak’ suçlarından 13 kez ağırlaştırılmış ömür boyu ve 10 bin 760’şar yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanan 6 tutuklu sanık tahliye edildi.

Merkez Bağlar ilçesindeki Emniyet Müdürlüğü ek binasına bombalı araçla düzenlenen saldırı ile ilgili tutuklu sanıklar; İ.T., S.B., M.E., S.S., T.E. ve Y.B.’nin yargılanmasına başlandı. Diyarbakır 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın ilk duruşmasına 6 tutuklu sanık ve taraf avukatları katılırken, sanıkların yakınları da yargılamayı izledi. Duruşmada söz hakkı verilen sanıklar, bombalı saldırı ile bir ilgilerinin olmadığını, olay günü tente tamiri yapmak üzere Siirt’te bulunduklarını belirterek, haklarındaki suçlamaları reddetti. Sanık avukatları ise, bombalı saldırıyı gerçekleştiren kişinin kimliğinin belli olduğunu ve müvekkillerinin suçsuz olduğunu belirterek, beraatlerini istedi.

Duruşmaya kısa bir ara veren Mahkeme, tutuklu sanıklar İ.T., S.B., M.E., S.S., T.E. ve Y.B.’nin tahliyelerine karar verdi. Duruşma eksiklerin giderilmesi için ileri bir tarihe ertelendi.

PATLAMA SIRASINDA YÜKSEKDAĞ VE ÖNDER DE BİNADAYDI

Patlamadan saatler önce, gece yarısı  gözaltına alınan dönemin HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ ile HDP milletvekilleri Ziya Pir ve Sırrı Süreyya Önder, patlamada ağır hasar gören Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü hizmet binasına getirilmiş, Demirtaş ve Pir patlamadan 2 saat önce mahkemeye götürülmek üzere binadan çıkarılmıştı. Patlama sırasında HDP Eş Genel Başkanı Yüksekdağ ile HDP Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder ise patlamada ağır hasar gören Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’nde oldukları ortaya çıkmıştı.